Americké ministerstvo spravodlivosti zabavilo bitcoiny v hodnote asi 3,6 miliardy dolárov pri vyšetrovaní spojenom so skoro šesť rokov starým hackerským útokom na burzu kryptomien Bitfinex.

Manželia z New Yorku

Podľa vyhlásenia námestníčky ministra spravodlivosti si tak pripísalo rekordnú konfiškáciu financií. Federálne úrady ju dnes oznámili spoločne s informáciou, že zadržali manželov žijúcich v New Yorku pre podozrenie z prania kryptomien ukradnutých pri spomínanom útoku.

Bitfinex patrila medzi najväčšie burzy s bitcoinom, keď v lete roku 2016 prišla o množstvo tejto digitálnej meny, ktoré malo vtedy hodnotu viac ako 70 miliónov dolárov. Dnešná hodnota ukradnutej kryptomeny je podľa amerických činiteľov okolo 4,5 miliardy dolárov.

Hackerský útok viedol k viac ako 2 000 nepovolených transakcií, uvádza agentúra AP. Obvinenia, ktoré teraz vznáša americká vláda, sa netýkajú priamo narušenia burzy, ale práve následných manipulácií s ukradnutými bitcoinmi.

Najväčšia finančná konfiškácia v dejinách

Heather Morganová a jej rusko-americký manžel Ilya Lichtenstein sú obvinení z toho, že sa rôznymi sofistikovanými metódami snažili vyprať ukradnuté prostriedky a ukryť dané transakcie. Dvojica bola dnes zatknutá v newyorskej štvrti Manhattan. Ešte počas dňa plánovali vyšetrovatelia Morganovú a Lichtensteina predviesť pred federálny súd.

„Dnešné zatknutie a najväčšia finančná konfiškácia v dejinách ministerstva spravodlivosti ukazujú, že kryptomeny nie sú útočiskom pre zločincov," uviedla námestníčka ministra spravodlivosti Lisa Monacová.

,,V márnej snahe zachovať si digitálnu anonymitu obvinenia prehnali ukradnuté prostriedky labyrintom transakcií v kryptomenách. Vďaka starostlivej práci strážcov zákona ministerstvo opäť ukázalo, že môže a bude sledovať toky peňazí nehľadiac na ich podobu," dodala.

Ďalšie dôležité správy

Mark Zuckerberg a jeho metavesmír
Neprehliadnite

Investorom rastie apetít po kryptomenách spojených s metaverzom