Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu oznámil, že na Blízky východ vycestuje Hady Amr - tajomník amerického ministerstva zahraničných vecí pre záležitosti Izraela a Palestíny. 

„Amr bude v mojom mene a v mene prezidenta (Joea) Bidena žiadať deeskaláciu násilia... Veríme, že obyvatelia Izraelu a Palestíny si zaslúžia žiť v mieri," uviedol Blinken. Americký minister obrany Lloyd Austin sa telefonicky spojil s izraelským ministrom obrany Bennym Gancom a podporil právo Izraela „brániť seba a svojich obyvateľov". Takisto vyzval na podniknutie krokov na obnovenie pokoja, píše AFP s odvolaním sa na vyjadrenie amerického ministerstva obrany.

EBE 25 Brusel - Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken počas tlačovej konferencie v sídle NATO v belgickom Bruseli 14. apríla 2021. FOTO TASR/AP

United States Secretary of State Antony Blinken speaks during a media conference at NATO headquarters in Brussels, Wednesday, April 14, 2021. (Kenzo Tribouillard, Pool via AP)
Neprehliadnite

Blinken vyzval Rusko, aby upustilo od agresívnych krokov voči Ukrajine

 

Raketové útoky palestínskych militantov z pásma Gazy na ciele v Izraeli a odveta Izraela za ne v podobe náletov pokračujú už piaty deň. Ide o najhoršie boje od operácie izraelských síl voči pásmu Gazy od roku 2014. Podnietili ich násilné potýčky medzi palestínskymi demonštrantmi a izraelskou políciou, ktoré vypukli začiatkom mája v okolí mešity al-Aksá v Jeruzaleme, posvätnom mieste židov i moslimov.