Spojené štáty v piatok privítali rozhodnutie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) začať vyšetrovanie pôvodu nového koronavírusu, ktorý sa koncom decembra začal šíriť z Číny do celého sveta. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie veľvyslanca Spojených štátov pri OSN Andrewa Bremberga.

EBE 2 Washington - Na snímke americký prezident Donald Trump počas diskusie za okrúhlym stolom s afroamerickými podporovateľmi v kabinete Bieleho domu, stredu 10. júna 2020 vo Washingtone.
Trump v stredu oznámil, že sa rozhodol obnoviť svoje predvolebné mítingy, ktoré boli pozastavené pre pandémiu koronavírusu. Prvé takéto zhromaždenie usporiada už na budúci piatok v meste Tulsa v americkom štáte Oklahoma. Nasledovať budú mítingy v amerických štátoch Florida, Arizona a Severná Karolína. FOTO TAS
Neprehliadnite

Čína a Nemecko odsúdili odchod Spojených štátov z WHO

„Vítame vyšetrovanie zo strany WHO. Pokladáme odborné vyšetrenie (pôvodu koronavírusu) za nevyhnutný krok k úplnému a jasnému pochopeniu toho, ako sa tento vírus rozšíril do sveta," povedal novinárom A. Bremberg. Zároveň tiež uviedol, že Peking poskytne tímu expertov, ktorý WHO do Číny vyslala, plnú podporu a súčinnosť.

Brembergovo prekvapujúce vyjadrenie na adresu WHO prišlo po tom, čo americký prezident Donald Trump povedal, že WHO riešenie koronavírusovej krízy „spackala" a je len „bábkou Číny". Trumpova administratíva v utorok upovedomila Kongres, že Spojené štáty zo Svetovej zdravotníckej organizácie oficiálne vystupujú.