Americký prezident Joe Biden v piatok schválil použitie 100 miliónov dolárov na riešenie núdzových migračných otázok súvisiacich so situáciou v Afganistane. Informuje o tom tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na Biely dom.

Tieto finančné prostriedky poskytne Núdzový fond na pomoc utečencom a migrantom (ERMAF) „na účely riešenia neočakávaných urgentných potrieb utečencov a migrácie, obetí konfliktov a ďalších osôb ohrozených v dôsledku súčasnej situácie v Afganistane".

JB 39 Washington - Afganský prezident Ašraf Ghaní prichádza do Západného krídla Bieleho domu na stretnutie s americkým prezidentom Joeom Bidenom vo Washingtone 25. júna 2021. FOTO TASR/AP

Afghan President Ashraf Ghani arrives at the West Wing of the White House to meet with President Joe Biden in Washington, Friday, June 25, 2021. (AP Photo/Susan Walsh)
Neprehliadnite

Biden sa v Bielom dome stretol s afganským prezidentom Ghaním, prisľúbil mu podporu

Zmienené fondy tiež podporia uchádzajúcich sa o program ministerstva zahraničných vecí USA pre osobitné prisťahovalecké víza, v rámci ktorého požiadalo o evakuáciu zhruba 20-tisíc Afgancov, ktorí počas vojny v krajine pracovali pre Spojené štáty ako tlmočníci a teraz sa obávajú odplaty od povstalcov z hnutia Taliban.

Finančné prostriedky by sa mohli distribuovať na bilaterálnom aj multilaterálnom základe prostredníctvom príspevkov alebo financovania medzinárodným organizáciám, mimovládnym skupinám, vládam a orgánom USA, uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu.

WA 8 Kábul - Príslušníci bezpečnostných zložiek sú na mieste, kde vybuchla nálož, ktorá zasiahla konvoj afganského viceprezidenta a veterána bojov proti militantnému hnutiu Taliban Amrulláha Sáliha v Kábule v stredu ráno 9. septembra 2020. Vyviazol bez zranení, o život však prišli štyria ľudia a 16 ďalších utrpelo zranenia. K útoku došlo v metropole Kábul. Podľa agentúry Reuters explodovala nálož nastražená pri ceste, avšak podľa agentúry AFP nálož odpálil samovražedný útočník. Tento teroristick
Neprehliadnite

USA vyzvali na ukončenie násilia v Afganistane, z nepokojov vinia najmä Taliban

Taliban v uplynulých mesiacoch začal výraznú ofenzívu na celom území Afganistanu. Využil pri tom poslednú fázu odsunu amerických síl, ktorý má byť ukončený do konca augusta a vyvoláva obavy z možného vypuknutia rozsiahlej humanitárnej krízy.

Organizácia Spojených národov (OSN) nedávno odhadla, že humanitárnu pomoc potrebuje polovica z 39 miliónov obyvateľov Afganistanu. OSN zároveň vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby zabezpečilo finančnú podporu pre túto nestabilnú krajinu.