Americké ministerstvo financií uvalilo v piatok sankcie na dvoch Rusov a na nich napojené štyri organizácie, ktoré obvinili z podporovania Kremľa v jeho destabilizačných operáciách, vrátane zasahovania do volieb v USA aj na Ukrajine. Informuje o tom agentúra Reuters.

Snahy o destabilizáciu v spolupráci s FSB

„Títo jednotlivci a inštitúcie zohrali rôzne úlohy pri pokusoch Ruska o manipuláciu a destabilizáciu Spojených štátov, ich spojencov a partnerov, vrátane Ukrajiny," uviedlo ministerstvo.

Sankcionovanými jednotlivcami sú Alexandr Viktorovič Ionov a Natalia Valerievna Burlinovová. V prípade organizácií ide o Antiglobalizačné hnutie Ruska a ďalej firmy Ionov Transkontinental, STOP-imperializmu a Centrum pre podporu a rozvoj verejnej iniciatívy kreatívnej diplomacie.

Ministerstvo financií USA obviňuje Ionova z toho, že minimálne od leta 2020 spolupracoval s ruskou tajnou službou FSB v snahe určiť „spoločensko-politicky sporné miesta" v USA.

Zmrazenie majetku a hrozba väzenia

„Poskytoval podporu, obvykle vo forme peňažných darov, tým organizáciám, o ktorých sa on alebo ruské tajné služby domnievali, že v Spojených štátoch spôsobia sociálno-politické nepokoje," uviedol americký rezort financií.

Sankcionovaní jednotlivci a organizácie majú v USA zmrazený všetok majetok a americkým firmám je zakázané s nimi obchodovať či udržiavať akýkoľvek finančný styk.

Ministerstvo spravodlivosti USA okrem toho v piatok oznámilo, že zmieneného Ionova obvinilo zo sprisahania, v rámci ktorého mali americkí občania konať „ako nelegálni agenti ruskej vlády". Za to mu v prípade usvedčenia hrozí päťročné väzenie, uvádza agentúra AFP.

Ďalšie dôležité správy

Lukoil Fuel Storage Tanks In Brussels
Neprehliadnite

Sankcie na ruskú ropu zaostávajú, v decembri to bude kto z koho