Uvalenie nových sankcií na Moskvu v piatok oznámila aj Británia ako reakciu na ruské anektovanie okupovaných častí Ukrajiny. TASR informuje podľa denníka The Guardian.

Londýn referendá neuzná

Nové sankcie obmedzia prístup Ruska k britským bankovým službám a zakážu export kľúčových tovarov pre tamojší priemysel, oznámil britský minister zahraničných vecí James Cleverly.

„Spojené kráľovstvo absolútne odsudzuje Putinovo ohlásenie nelegálnej anexie ukrajinského územia. Nikdy neuznáme výsledky týchto falošných referend ani nijakú anexiu ukrajinského územia," uviedol Cleverly vo vyhlásení.

Voči ruskému režimu musí byť vyvodená zodpovednosť za „ohavné porušenie medzinárodného práva". Británia sa preto snaží spoločne s partnermi zvyšovať ekonomický tlak na Rusko prostredníctvom nových sankcií.

„Všetkým nám záleží na tom, čo sa deje na Ukrajine, pričom Spojené kráľovstvo spraví všetko, čo bude v jeho silách, aby Ukrajincom pomohlo v ich boji za slobodu," dodal Cleverly.

Sankcie voči guvernérke ruskej banky

Sankcie pocíti aj guvernérka ruskej centrálnej banky Eľvira Nabiullinová. Má zakázané cestovať do Británie a má tu zmrazený majetok. Hovorca britského ministerstva zahraničných vecí uviedol, že Nabiullinová je dôležitá pri riadení ruskej ekonomiky počas vojny a zavádzaní ruského rubľa ako meny na okupovaných územiach.

Minister Cleverly si v piatok predvolal aj ruského veľvyslanca v Londýne a tlmočil mu protest proti ruskej anexii štyroch ukrajinských regiónov.

Ďalšie dôležité správy

Elvira Nabiullinová
Neprehliadnite

Na Moskvu sa valia ďalšie sankcie, cielia aj na guvernérku ruskej centrálnej banky