Operácia podľa amerických činiteľov mierila na schopnosť Teheránu šíriť propagandu. Kybernetický útok zasiahol fyzické počítačové zariadenia Iránu, uviedol bez bližších detailov jeden zo zdrojov.

Počítačový útok podľa Reuters poukazuje na to, že sa administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa snaží vyvažovať rokovania Iránu v regióne, ktoré považuje za agresívne, bez toho aby konflikt naďalej vyhrocovala konvenčnými prostriedkami.

Vplyvy kybernetických útokov často nie sú príliš viditeľné a posúdiť ich trvá obvykle mesiace. Ide ale o menej provokatívnu možnosť zásahu, ktorá neprekračuje hranicu otvoreného konfliktu.

„Môžete spôsobiť ujmu, bez toho, aby ste zabíjali ľudí alebo niečo vyhadzovali do povetria. Je to jeden z ďalších nástrojov, ktoré sme predtým nemali k dispozícii a naša ochota ho využívať je dôležitá,“ povedal expert na počítačovú bezpečnosť z washingtonského centra pre strategické a medzinárodné štúdiá James Lewis.

Útok sa zdá byť obmedzenejšieho rozsahu ako podobné tohtoročné operácie proti Iránu, ktoré nasledovali po zostrelení amerického bezpilotného lietadla v Hormuzskom prielive v júni alebo po údajnom útoku iránskych revolučných gárd na tankery v Perzskom zálive v máji.

Irán už proti Spojeným štátom počítačové útoky použil tiež. Skupina hackerov napojená na Teherán sa tento mesiac podľa médií snažila nabúrať do e-mailových účtov ľudí napojených na kampaň D. Trumpa, ktorej úmyslom je jeho znovuzvolenie.

USA uskutočnili kybernetický útok na Irán

Americký prezident Donald Trump Zdroj: TASR / AP

Irán je zrejme tiež jedným z hlavných šíriteľov nepravdivých informácií na internete. Reuters minulý rok našiel cez 70 webov, ktoré šírili propagandu Teheránu v 15 krajinách. Celkový rozsah podobných operácií experti ešte len zisťujú.

Septembrové útoky spôsobili v Saudskej Arábii zhruba polovičný pokles ťažby ropy. Saudská Arábia je pritom najväčším svetovým vývozcom suroviny. Zásah naďalej vyhrotil napäté iránsko-americké vzťahy a prechodne spôsobil silný rast cien ropy.

Teherán tvrdí, že bol minulý týždeň jeden z jeho tankerov v Červenom mori zasiahnutý raketami a v pondelok varoval pred možnými dôsledkami.

Iránsky prezident Hasan Rúhání vtedy tiež zopakoval, že so Spojenými štátmi nebude dvojstranne rokovať, kým sa Washington nevráti k dohode o iránskom jadrovom programe z roku 2015 a neuvoľní ekonomické sankcie proti Teheránu.