Taiwan a Spojené štáty vo štvrtok oznámili, že začiatkom jesene odštartujú rokovania o prehĺbení obchodnej spolupráce. Týkať sa má viacerých oblastí vrátane poľnohospodárstva, digitálneho obchodu, regulácií a odstránenia obchodných bariér, informoval Úrad predstaviteľa americkej vlády pre obchodnú politiku. Píše o tom TASR na základe správy agentúry AFP.

Taiwanské ministerstvo zahraničných vecí chystané rokovania privítalo ako "príležitosť prehĺbiť hospodársku spoluprácu medzi dvoma krajinami milujúcimi slobodu a možnosť vytvoriť nový model obchodnej spolupráce v Indotichomorí".

Čína je rozhodne proti

USA a Taiwan dlhodobo pestujú obchodné a investičné vzťahy. Ostrov je napríklad kľúčovým svetovým exportérom polovodičov používaných v mobilných telefónoch, počítačoch či bojových raketách.

Avšak najväčším obchodným partnerom Taiwanu ostáva Čína, ktorá ho považuje za súčasť svojho územia a je podľa najnovšieho vyhlásenia „rozhodne proti“ americko-taiwanskej obchodnej dohode.

Washington oficiálne uznáva Taiwan ako súčasť Čínskej ľudovej republiky, avšak udržiava faktické vzťahy aj s Tchaj-pejom a podporuje ostrov v ašpiráciách rozhodovať samostatne o svojej budúcnosti.

USA: Rastúci nátlak Číny

Námestník amerického ministra zahraničných vecí pre záležitosti východnej Ázie a Tichomoria Daniel Kritenbrink zdôraznil, že politika USA voči Taiwanu sa v poslednom čase nezmenila. „To, čo sa zmenilo, je rastúci nátlak zo strany Číny,“ vyhlásil.

Spojené štáty sú podľa neho pripravené čeliť čínskej agresii „pokojnými, avšak rozhodnými krokmi“ s cieľom zachovať mier a možnosti voľnej plavby v Taiwanskom prielive.

V auguste navštívili Taiwan dve delegácie amerického Kongresu, pričom najostrejší nesúhlas vyjadroval Peking voči ceste predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej. Išlo o prvú návštevu šéfa snemovne amerického Kongresu na Taiwane za štvrťstoročie. Pred niekoľkými dňami bola na Taiwane aj delegácia niekoľkých amerických kongresmanov. Čína na obe návštevy reagovala usporiadaním vojenských cvičení okolo ostrova, čím narušila aj lodnú dopravu.

Taiwan odpovedal vojenskými manévrami simulujúcimi obranu pred inváziou. V stredu predstavil svoju najmodernejšiu stíhačku F-16V vybavenú americkými protilodnými strelami a inými raketami.

Ďalšie dôležité správy

KK32 Tchaj-pej - Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen reční na úvod osláv štátneho sviatku v metropole Tchaj-pej 10. októbra 2021. FOTO TASR/AP

Taiwanese President Tsai Ing-wen delivers a speech during National Day celebrations in front of the Presidential Building in Taipei, Taiwan, Sunday, Oct. 10, 2021. (AP Photo/Chiang Ying-ying)
Neprehliadnite

Čína uvalila sankcie na viacerých predstaviteľov Taiwanu