Sudca v americkom štáte New York zamietol žiadosť právnej zástupkyne bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa o zrušenie predchádzajúceho rozhodnutia, podľa ktorého sa exprezident dopustil pohŕdania súdom a musí zaplatiť každým dňom vyššiu pokutu.

TASR informáciu prevzala od tlačovej agentúry Reuters.

Mastná pokuta

Sudca Arthur Engoron v pondelok rozhodol, že exprezident sa dopustil pohŕdania súdom tým, že „adekvátne nereagoval" na žiadosť generálnej prokurátorky štátu New York v rámci vyšetrovania svojich podnikateľských aktivít. Sudca mu udelil pokutu 10 000 dolárov za každý deň omeškania.

Engorona nepresvedčilo ani čestné prehlásenie, ktoré Trump následne predložil súdu. Nič v ňom totiž nedokazuje, že sa exprezident naozaj pokúsil nájsť a odovzdať záznamy, ktoré od neho prokurátorka Letitia Jamesová žiada. „Som prekvapený, že (Trump) údajne nemá žiadne dokumenty," povedal v piatok sudca.

„Vašu žiadosť o ukončenie pokuty zvážim," povedal Engoron Trumpovej právničke Aline Habbaovej. „Ale ak sa Vám neozvem, znamená to, že čas stále beží," dodal.

Hon na čarodejnice

Jamesovej úrad vedie vyšetrovanie voči exprezidentovej spoločnosti The Trump Organization. Trumpova rodinná firma so sídlom v New Yorku zrejme nesprávne uvádzala hodnotu svojho majetku, aby získala výhodné pôžičky či - naopak - daňové úľavy.

Vyšetrovatelia majú podozrenie, že spoločnosť nadhodnocovala svoj majetok, keď si chcela zaistiť výhodné pôžičky, a hodnotu podhodnocovala, keď mala platiť dane.

Bývalý americký prezident tvrdí, že úrady ho vyšetrujú z politických dôvodov, a ich konanie označuje za „hon na čarodejnice".

Ďalšie dôležité správy

Former US President Donald Trump speaks during a visit to the border wall near Pharr, Texas on June 30, 2021.  Former President Donald Trump visited the area with Texas Gov. Greg Abbott to address the surge of unauthorized border crossings that they blame on the Biden administration's change in policies.,Image: 618816429, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
Neprehliadnite

Trump nesúhlasí so sudcom Engoronom, podal odvolanie proti rozhodnutiu o pohŕdaní súdom