Na Slovensku sa stretávame s názormi, dokonca aj v radoch politikov, že za zvyšovaním napätia na Ukrajine stojí NATO alebo USA.

Šíreniu dezinformácií súvisiacich s vojnou sa prednedávnom venovala aj SITA, ktorá oslovila Mateja Spišáka z Infosecutrity. Ten pre tlačovú agentúru povedal, že aj napriek tomu, že istá skupina dezinformátorov vojnu priamo nepodporuje, snaží sa vinu preniesť z Ruska na USA a Západ. Taktiež v snahe argumentovať spomínajú vojny, do ktorých boli zapojené napríklad Spojené štáty americké.

Počas dnešného dňa sa ku téme vyjadril aj generál Pavel Macko. Ten na sociálnej sieti trefne vysvetlil, že „USA sme pozvali my Európania a dobre sme urobili. Rusi chodia bez pozvania na tankoch“.

Na konflikt sa v statuse pozerá aj v súvislosti s historickým kontextom.

„História: Najväčší strategický šok pre Hitlera bol, že USA aj napriek útoku na Pearl Harbour prijali stratégiu „Hitler First". Nebyť USA, ZSSR by nevyhral v 2. svetovej vojne. Nebyť USA, ZSSR by obsadil celú Európu po 2. svetovej vojne,“ stručne uzavrel.

Ďalšie dôležité správy

WA 10 - Ukrajinské tanky sa presúvajú do Doneckej oblasti na východe Ukrajiny počas 96. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v pondelok 30. mája 2022. FOTO TASR/AP 

Ukrainian tanks move in Donetsk region, eastern Ukraine, Monday, May 30, 2022. (AP Photo/Francisco Seco)
Neprehliadnite

Rusko už na Ukrajine strategicky prehralo, tvrdí britský admirál Radakin