Americké ministerstvo obrany sa domnieva, že Rusko pri piatkovom útoku na železničnú stanicu vo východoukrajinskom meste Kramatorsk použilo balistickú raketu krátkeho doletu. Informuje o tom agentúra Reuters.

Zrejme použili Točku

Pentagon sa domnieva, že ruské sily použili pri útoku raketu SS-21 Scarab, vysokopostavený predstaviteľ ministerstva povedal pre agentúru pod podmienkou anonymity, dodajúc, že motív útoku stále nie je známy.

SS-21 je názov používaný alianciou NATO pre typ rakety známy v bývalých krajinách Sovietskeho zväzu ako Točka.

Spojené štáty podľa predstaviteľa Pentagonu stále analyzujú útok a nie je jasné, či bola použitá kazetová munícia. „Neberieme tvrdenie Rusov, že za tento útok nie sú zodpovední," vyhlásil.

Mobilizujú záložníkov

Predstaviteľ ministerstva obrany USA ďalej uviedol, že bojová sila Ruska na Ukrajine naďalej klesá a momentálne sa pohybuje okolo 80 až 85 percent úrovne pred inváziou. Spojené štáty majú podľa neho indície, že Moskva začala mobilizovať záložníkov a snaží sa naverbovať do bojov viac ako 60 tisíc ľudí.

Podľa Ukrajiny najmenej 50 ľudí zahynulo a mnohí ďalší utrpeli zranenia pri raketovom útoku na železničnú stanicu v meste Kramatorsk, kde čakalo na evakuáciu približne 4 000 ľudí, väčšinou žien a detí alebo seniorov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že krvavý incident v Kramatorsku bol úmyselným útokom na civilistov. Rusko zodpovednosť za útok poprelo. Moskva tvrdí, že ide o provokáciu a klamstvo.

Ďalšie dôležité správy

Agnes Callamardová
Neprehliadnite

Rusko zatvára pobočky 15 organizácií vrátane Amnesty International a HRW