Ruské raketové útoky v utorok zasiahli aj Poľsko, ktoré je členskou krajinou NATO, a usmrtili dve osoby. Uviedol to vysokopostavený predstaviteľ amerických tajných služieb. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Hovorca poľskej vlády Piotr Müller tieto informácie bezprostredne nepotvrdil, avšak uviedol, že vrcholní predstavitelia krajiny sa zišli na mimoriadnom zasadnutí v súvislosti s „krízovou situáciou". Zasadnutie členov vládneho brannobezpečnostného výboru a tiež Úradu národnej bezpečnosti (BBN) zvolali premiér Mateusz Morawiecki a prezident Andrzej Duda.

Poľské médiá uviedli, že dve osoby prišli o život v utorok popoludní po tom, čo ruská raketa zasiahla sušičku obilia v obci Przewodów neďaleko hraníc s Ukrajinou.

Skúmajú záznamy, preverujú možnosti

Müller vyzval médiá, aby „nezverejňovali nepotvrdené informácie“. Dodal, že všetky informácie, ktoré budú na utorkovom zasadnutí prezentované, budú neskôr – ak to bude možné – tlmočené verejnosti.

Na sociálnych sieťach sa objavili fotografie z miesta výbuchu v areáli bývalého poľnohospodárskeho družstva na východe Poľska vrátane poškodeného traktora, pričom črepiny naznačujú, že by mohlo ísť o pozostatky bojovej rakety. Informoval o tom na svojom webe poľský denník Rzeczpospolita. Špecialisti teraz skúmajú záznamy z radarových systémov armády aj pohraničnej stráže.

Podľa webu Onet.pl sa preverujú dva varianty incidentu, píše server idnes.cz. Je možné, že ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila jednu raketu a tá zmenila trajektóriu letu, alebo že Rusi zadali zlé cieľové údaje, čo spôsobilo, že strela či strely zasiahli poľské územie. Odpálené mali byť z bieloruského územia.

Rusko správy poprelo

Ruské ministerstvo obrany v utorok poprelo správy o údajnom dopade dvoch ruských rakiet v Poľsku, pri ktorom prišli o život dve osoby. Označilo ich za „úmyselnú provokáciu s cieľom vyhrotiť situáciu“.

„Ruské zbrane nezasiahli žiadne ciele v blízkosti ukrajinsko-poľskej hranice,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré ministerstvo zverejnilo na sociálnej sieti Telegram.

Pentagón to zatiaľ nemôže potvrdiť

Americké ministerstvo obrany v utorok uviedlo, že nemôže potvrdiť medializované správy, že do Poľska dopadli dve ruské rakety. Tieto správy však dôkladne vyšetruje. „Sme oboznámení s medializovanými správami, ktoré tvrdia, že dve ruské rakety zasiahli lokalitu v Poľsku alebo ukrajinskú hranicu,“ povedal hovorca Pentagónu Pat Ryder.

„Momentálne nemáme žiadne informácie, ktoré by potvrdili, že išlo o raketový útok,“ povedal Ryder novinárom s tým, že Pentagón sa týmto incidentom vážne zaoberá a keď bude mať nové informácie, tak ich zverejní.

Britský denník The Guardian píše, že podľa niektorých analytikov malo byť cieľom rakiet ukrajinské mesto Ľvov na západe krajiny. Poľsko nie je priamo zapojené do konfliktu na Ukrajine. Poskytlo prístrešie pre milióny ukrajinských utečencov, pripomína stanica Sky News.

Severoatlantická aliancia, ktorej členom je aj Poľsko, opakovane zdôrazňovala, že bude v prípade útoku ruských síl chrániť celé svoje územie.

Orbán zvolal schôdzu Rady obrany

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v utorok večer zvolal na úrad vlády schôdzku Rady obrany pre raketový útok na ropovod Družba a pre rakety, ktoré dopadli na územie Poľska. Podľa agentúry MTI to uviedol premiérov hovorca Bertalan Havasi.

Ďalšie dôležité správy

WA 24 Nusa Dua - Indický premiér Naréndra Módí (vpravo) diskutuje na summite G20 na indonézskom ostrove Bali v utorok 15. novembra 2022. FOTO TASR/AP

India Prime Minister Narendra Modi, right, speaks during the G20 leaders summit in Nusa Dua, Bali, Indonesia, Tuesday, Nov. 15, 2022. (AP Photo/Dita Alangkara, Pool)
Neprehliadnite

Povedzme si to otvorene: OSN zlyhala, o prímerie by sa mala postarať skupina G20, tvrdí Módí