Celkovo pri teroristických útokoch z 11. septembra 2001 zomrelo v USA takmer tritisíc ľudí z 93 krajín sveta, zranenia utrpelo ďalších asi šesťtisíc ľudí. Na mieste dvoch zrútených budov WTC sa každoročne stretávajú pozostalí po obetiach teroristických útokov aj tí, čo útoky prežili. Na obete spomínajú zvonením zvonov, minútou ticha a čítaním ich mien.

Ráno 11. septembra 2001 o 08:45 miestneho času lietadlo americkej leteckej spoločnosti Boeing 767 s palivom v nádržiach vrazilo do severnej budovy WTC v New Yorku. Následne, 18 minút po prvom stroji narazil do južnej budovy WTC druhý Boeing 767.

V USA si pripomínajú 11. september. Útoky, ktoré zmenili svet

Zdroj: TASR / AP

Nárazy spôsobili výbuch a rozsypanie budov. Útočníkmi boli teroristi zo Saudskej Arábie a siedmich ďalších arabských krajín, útok financovala teroristická organizácia al-Káida saudskoarabského militanta Usámu bin Ládina.

USA po ňom pátrali v rámci boja proti terorizmu, až ho napokon vypátrali a zastrelili príslušníci špeciálnej jednotky Seals v Pakistane. Smrť U. bin Ládina potvrdil 2. mája 2011 prezident USA Barack Obama.

Tretie lietadlo útočníci namierili na sídlo Ministerstva obrany USA, Pentagónu, a vrazili do jeho západnej strany o 09:45. Pri útoku zahynulo 125 vojenských a civilných zamestnancov rezortu obrany, ako aj 64 cestujúcich v lietadle vrátane piatich únoscov.

V USA si pripomínajú 11. september. Útoky, ktoré zmenili svet

Zdroj: TASR / AP

Vtedajší prezident USA George W. Bush, ktorý bol v čase útoku na Floride, sa vrátil do Bieleho domu. V televíznom prejave konštatoval, že USA vinníkov vypátrajú a potrestajú, rovnaký osud postihne aj krajinu, ktorá teroristom poskytne úkryt.

Miesto, na ktorom stálo WTC, či „dvojičky“, dostalo aj názov: Ground Zero. Útoky z 11. septembra zasiahli okrem USA celý svet. Vo svete sprísnili bezpečnostné opatrenia na medzinárodných aj vnútroštátnych letiskách. Vo viacerých štátoch schválili tvrdú protiteroristickú legislatívu.

V USA si pripomínajú 11. september. Útoky, ktoré zmenili svet

Zdroj: TASR / AP