Rast nových pracovných miest v USA nabral v júni tempo vďaka očkovaniu, ktoré umožnilo opätovné otváranie ekonomiky. To sa prejavilo najmä vo výraznom zvýšení zamestnanosti v ťažko postihnutom sektore pohostinstva, rekreácie a voľnočasových aktivít. Informovalo o tom v piatok ministerstvo práce USA.

Podľa predbežných údajov v júni 2021 vytvorila americká ekonomika 850-tisíc nových pracovných miest, najviac za 10 mesiacov. Analytici pritom odhadovali, že v USA pribudne v júni 700-tisíc nových zamestnancov po májovom prírastku 583-tisíc pracovných pozícií.

Najviac nových zamestnancov prijali sektory voľného času a pohostinstva, verejného a súkromného vzdelávania, profesionálnych a obchodných služieb, maloobchodu a ďalších služieb. Presnejšie, hotely a reštaurácie po opätovnom otvorení prijali minulý mesiac nových 343-tisíc ľudí.

Nezamestnanosť na Slovensku opäť vzrástla.
Neprehliadnite

Nezamestnanosť na Slovensku klesla a drží sa pod hranicou osem pecent

Ministerstvo práce v piatok zároveň uviedlo, že miera nezamestnanosti v júni nečakane stúpla, aj keď len mierne, na 5,9 percenta z májového 14-mesačného minima 5,8 percenta, zatiaľ čo ekonómovia predpovedali, že klesne na 5,7 percenta.

Podľa expertov americký trh práce vykazoval aj v júni známky oživenia, ktoré podporilo opätovné otváranie širšej ekonomiky, vďaka stabilnému poklesu nových prípadov ochorenia Covid-19. Zamestnávatelia v celej krajine sa pritom sťažujú na pretrvávajúci nedostatok pracovných síl v dôsledku vyplácania rôznych benefitov či starostlivosti o deti.