Biely dom si vo štvrtok predvolal čínskeho veľvyslanca vo Washingtone Čchina Kanga, aby mu vyjadril svoj nesúhlas s krokmi Číny v Taiwanskom prielive. V piatok to uviedol hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby, informuje TASR na základe správy agentúry Reuters.

Washington označil čínske vojenské manévre v Taiwanskom prielive za nezodpovedné a v rozpore s udržaním mieru a stability v regióne. „Objasnili sme, že Spojené štáty sú pripravené na to, čo sa Peking rozhodne urobiť. Nevyhľadávame a nechceme krízu," povedal Kirby.

Dodal, že Washington sa nenechá odradiť „od pôsobenia vo vodách a vzdušnom priestore západného Tichomoria v súlade s medzinárodným právom, ako to robí už desaťročia", aby chránil slobodnú indicko-tichomorskú oblasť.

Čína vo štvrtok spustila rozsiahle vojenské cvičenia v Taiwanskom prielive, ktoré budú trvať do nedele. Ide o reakciu na návštevu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane. Peking považuje tento samosprávny ostrov za súčasť svojho územia a snaží sa ho diplomaticky izolovať.

Ďalšie dôležité správy

KK29 Glasgow -  Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová počas prejavu na klimatickom summite COP26 OSN v Glasgowe 9. novembra 2021. Klimatická konferencia OSN v Glasgowe, známa aj pod skratkou COP26, sa považuje za najvýznamnejšie globálne klimatické fórum od prijatia Parížskej klimatickej dohody v roku 2015. Dvojtýždňové podujatie odštartovalo Fórum svetových lídrov. FOTO TASR/AP 

Speaker of the United States House of Representatives Nancy Pelosi gestures as she speaks a
Neprehliadnite

Čína ohlásila sankcie voči Nancy Pelosiovej po jej návšteve Taiwanu