Spojené štáty poskytnú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 2,175 miliardy dolárov. Obsahovať bude okrem iného systémy protivzdušnej obrany Hawk aj novovyvinuté rakety GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb), ktoré môžu byť odpaľované aj zo systémov HIMARS a majú dolet až 150 kilometrov. Na tlačovej konferencii to dnes oznámil tlačový hovorca Pentagonu Patrick Ryder.

Taktické balistické strely ATACMS Spojené štáty však naďalej odmietajú poskytnúť Ukrajine napriek ukrajinským sľubom, že systémy nepoužijú na útoky na ruské územie.

Ryder dnes na tlačovej konferencii uviedol, že USA sa vo vojenskej pomoci Ukrajine teraz snažia posilniť predovšetkým jej schopnosť brániť sa vzdušným útokom.

Aktuálna vojenská pomoc bude obsahovať aj ďalšie protitankové strely Javelin, ktoré možno odpaľovať aj z ramena a ukrajinskí obrancovia ich nielen od USA dostali už v prvých týždňoch ruskej invázie. Od jej začiatku vo februári minulého roka vyčlenili USA na vojenskú aj inú pomoc Ukrajine takmer 30 miliárd dolárov.

Ďalšie dôležité správy

Vilnius,Lithuania,2022-06-03,The,Bergepanzer,2,Armored,Recovery,Vehicle,Is
Neprehliadnite

Nemecko chce Ukrajine údajne dodať aj staršie tanky, nemá však pre ne muníciu