Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Robert O'Brien v nedeľu upozornil, že Washington uvalí sankcie na Hongkong a Čínu v prípade, že Peking schváli zákon o národnej bezpečnosti v Hongkongu, informovala agentúra DPA. Schválenie zákona by podľa R. O'Briena bolo uchopením moci nad územím Hongkongu.

Podľa R. O'Briena je ťažko predstaviteľné, že by Hongkong v prípade prevzatia moci Čínou mohol zostať finančným strediskom Ázie. Dodal, že by to bola "veľká chyba" zo strany Pekingu.

Čína
Neprehliadnite

Čína podporí vyšetrovanie reakcie na pandémiu, keď sa situácia upokojí

Americké ministerstvo zahraničných vecí podľa R. O'Briena nebude schopné zaručiť, že si Hongkong zachová „vysoký stupeň autonómie“ od Pekingu. To by viedlo k právnym krokom na základe zákonov USA. „Ak sa to stane, na Hongkong a Čínu budú uvalené sankcie,“ povedal.

Čína je podľa jeho slov závislá na prísune kapitálu zo zvyšku sveta a strata prístupu k nemu bude pre čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga a čínsku komunistickú stranu „veľký úder“.

Prodemokratickí aktivisti v Hongkongu ostro kritizovali návrh nového zákona o národnej bezpečnosti, ktorý dostal na prerokovanie čínsky parlament. Znepokojenie nad obmedzovaním slobôd v Hongkongu vyjadrili aj šéfovia diplomacií Británie, USA, EÚ, Austrálie či Kanady.

Zákon po schválení, ktoré sa očakáva vo štvrtok 28. mája, zakáže v Hongkongu aktivity smerujúce k odtrhnutiu tejto poloautonómnej oblasti od Číny, podvratnú činnosť zameranú voči centrálnej vláde, zasahovanie zahraničia do miestnej politiky a terorizmus. Podľa kritikov nerešpektuje princíp „jedna krajina, dva systémy“, na základe ktorého mal Hongkong prisľúbené väčšie slobody, než platia v pevninskej Číne.

Hongkongom už vlani otriasli sedem mesiacov trvajúce rozsiahle a niekedy násilné protesty proti úsiliu Pekingu posilniť svoje mocenské postavenie v tomto poloautonómnom meste.