Spojené štáty v piatok oznámili, že vážne uvažujú nad vytvorením očkovacích pasov pre Američanov cestujúcich do zahraničia. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

„Veľmi podrobne sa tým zaoberáme," povedal minister pre vnútornú bezpečnosť Alejandro Mayorkas o nápade vytvoriť špeciálny doklad pre zaočkovaných Američanov, ktorí chcú cestovať do zahraničia, keďže dobré tempo očkovania umožňuje Európe a ďalším oblastiam sveta začať sa zbavovať pandemických obmedzení.

Administratíva prezidenta Joea Bidena chce podľa vyjadrení Mayorkasa pre televíziu ABC zaistiť, aby „bol pas po zaočkovaní dostupný všetkým a aby z toho nikoho nevynechali". Mayorkasovo ministerstvo dohliada na Americký úrad pre bezpečnosť dopravy (TSA).

WA 19 Berlín - Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok odpovedá na otázky novinárov počas spoločnej tlačovej konferencie s jeho nemeckým rezortným kolegom Heikom Maasom pred spoločným rokovaním na pôde ministerstva zahraničných vecí v Berlíne v utorok 27. apríla 2021. FOTO TASR/AP 


Slovakian Foreign Minister Ivan Korcok attends a news conference with his counterpart from Germany Heiko Maas prior to a meeting at the foreign ministry in Berlin, Germany, Tuesday, April 27, 2021. (AP Phot
Neprehliadnite

Máme prvé pozitívne indikácie o akceptovaní očkovacích certifikátov, uviedol Korčok

Európska únia pracuje na zavedení cestovného dokladu o zaočkovaní pre toto leto, takže bude môcť privítať túžobne očakávaných turistov - a niektoré členské krajiny EÚ plánujú zaviesť certifikáty aj na národnej úrovni.

Tento nápad je však v USA vnímaný sporne. Niektoré konzervatívne štáty ako Florida a Texas odmietajú myšlienku cestovných očkovacích dokladov z toho dôvodu, že by porušoval základné ľudské práva.

Tento týždeň vyvolala pobúrenie zákonodarkyňa, ktorá podporuje bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Povedala, že očkovací pas by bol ako žltá hviezda za čias nacistov, ktorí ju nútili Židov nosiť na oblečení.

Tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psakiová v apríli vyhlásila, že žiadny federálny zákon nevyžaduje od ľudí, aby mali doklad potvrdzujúci zaočkovanie, ak chcú cestovať.