Americká armáda uskutoční v stredu druhý test medzikontinentálnej balistickej rakety za necelý mesiac. V utorok o tom informoval hovorca Pentagónu, píše agentúra AFP.

„V stredu skoro ráno sa z Vandenbergovej základne v Kalifornii uskutoční skúšobné operačné odpálenie medzikontinentálnej balistickej rakety Minuteman III bez bojovej hlavice,“ povedal novinárom hovorca Pentagónu, brigádny generál Pat Ryder.

Verejné avizovanie je nezvyčajné

Zdôraznil, že ide o bežnú a dlhodobo plánovanú skúšku, o ktorej boli vopred informované Rusko aj ďalšie krajiny.

Agentúra AFP poznamenáva, že verejné avizovanie raketových skúšok je zo strany Pentagónu nezvyčajným krokom. Americká armáda ich zvyčajne oznamuje až po ich vykonaní.

Stredajší test medzikontinentálnej strely má podľa Rydera „demonštrovať pripravenosť amerických nukleárnych síl a posilniť dôveru v bezpečnosť a účinnosť odstrašovacieho jadrového arzenálu USA“.

Dvakrát odložený test

Spojené štáty 16. augusta uskutočnili úspešnú skúšku balistickej strely dlhého doletu schopnej niesť jadrové zbrane. Raketa Minuteman III niesla tzv. návratové teleso, v ktorom môže byť pri strategickom konflikte umiestnená jadrová hlavica. Teleso prekonalo vzdialenosť približne 6760 kilometrov k atolu na Marshallových ostrovoch ležiacemu v západnej časti Tichého oceánu.

Túto skúšku rakety Minuteman III Pentagón tento rok už dvakrát odložil, aby zabránil zvyšovaniu napätia v súvislosti s Ukrajinou a Taiwanom. Oba testy sa preto teraz netradične konajú len v rozmedzí niekoľkých týždňov.

Ďalšie dôležité správy

Predstaviteľ Pentagonu v piatok povedal, že Spojené štáty už hodnú chvíľu Ukrajincov v tajnosti zásobujú zbraňami
Neprehliadnite

Dodáva Amerika Ukrajine zbrane „na tajňáša“? Zdroj z Pentagónu tvrdí, že áno