Spojené štáty v piatok oznámili ďalší balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu brániacu sa proti ruským inváznym silám. Ako uviedol Pentagón, pôjde o pomoc vo výške 820 miliónov dolárov (približne 787 miliónov eur), informuje agentúra AFP.

Súčasťou v poradí už 14. amerického balíka zbraní pre Kyjev budú dva systémy protivzdušnej obrany stredného až dlhého dosahu NASAMS, munícia pre raketomety typu HIMARS, ktoré USA začali dodávať v júni, ako aj 150-tisíc nábojov 155-milimetrovej delostreleckej munície a štyri ďalšie protidelostrelecké radary.

USA a ich spojenci a partneri pokračujú v úsilí naplniť požiadavky Ukrajiny na bojisku, uviedol vo vyhlásení hovorca amerického ministerstva obrany Todd Breasseale.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajine Washington už poskytol alebo prisľúbil Kyjevu vojenskú pomoc vo výške 6,9 miliardy dolárov, dodáva AFP. Najnovší balík pomoci avizoval šéf Bieleho domu Joe Biden na summite Severoatlantickej aliancie v Madride, ktorý sa konal tento týždeň.

Ďalšie dôležité správy

EBE 12 Kyjev - Na snímke sprava ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a nórsky premiér Jonas Gahr Störe počas tlačovej konferencie v Kyjeve 1. júla 2022. FOTO TASR/AP

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, right, holds a press conference with Norwegian Prime Minister Jonas Gahr Store, in Kyiv, Ukraine, Friday, July 1, 2022. (AP Photo/Nariman El-Mofty)
Neprehliadnite

Nórsko ohlásilo finančnú pomoc pre Ukrajinu za miliardu eur