Spojené štáty v nedeľu odmietli správy iránskych médií, že prepustenie dvoch zadržiavaných Američanov Teheránom by mohlo viesť k uvoľneniu iránskych aktív zmrazených v zahraničí. 

Irán očakáva uvoľnenie zmrazených aktív

Hovorca OSN Stéphan Dujarric v nedeľu uviedol, že 85-ročný Američan iránskeho Baquer Namazi môže „opustiť Irán, aby sa v zahraničí podrobil lekárskemu vyšetreniu“. Namaziho syna Siamaka takisto podľa OSN prepustili z väzby v Iráne.

Iránske štátne média v nedeľu oznámili, že Irán v následne očakáva uvoľnenie približne siedmich miliárd dolárov aktív zmrazených v zahraničí. Americké ministerstvo zahraničných vecí však takéto vyjadrenia odmietlo.

„Baquer Namazi bol v Iráne neprávom zadržaný a potom mu nebolo povolené opustiť krajinu po odpykaní si trestu aj napriek opakovaným požiadavkám o poskytnutie naliehavej zdravotnej starostlivosti,“ uviedol hovorca amerického rezortu diplomacie.

Amerika uvalila sankcie na Teherán 

Finančné prostriedky Iránu v hodnote niekoľkých miliárd dolárov boli zmrazené vo viacerých krajinách vrátane Číny, Južnej Kórey a Japonska, odkedy USA v roku 2018 na Teherán uvalili sankcie. USA predtým jednostranne odstúpili od jadrovej dohody s Iránom z roku 2015, pripomína AFP. Irán opakovane žiadal zrušenie týchto sankcií.

Irán zadržiava dvoch Američanov 

Americký podnikateľ Siamak Namazi pricestoval v roku 2015 do Iránu na návštevu rodiny. V júli toho istého roka mu úrady zakázali krajinu opustiť a v polovici októbra ho zatkli za „kolaboráciu so zahraničnou vládou“. Vo februári 2016 zadržali aj jeho otca, ktorý v minulosti pôsobil ako predstaviteľ Detského fondu OSN (UNICEF), ako aj guvernér na ropu bohatej provincie Chúzistán.

Otec a syn boli v októbri 2016 usvedčení zo špionáže a odsúdení na desať rokov väzenia, Baquara Namaziho však v roku 2018 prepustili zo zdravotných dôvodov. Odvtedy si trest odpykával v domácom väzení.

Ďalšie dôležité správy

JB 20 Teherán - Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) si podáva ruku so svojím iránskym náprotivkom Ebráhímom Raísím pred ich stretnutím v Teheráne 19. júla 2022. FOTO TASR/AP

n this photo released by the official website of the office of the Iranian Presidency, Russian President Vladimir Putin, left, and his Iranian counterpart Ebrahim Raisi shake hands for media at the start of their meeting in Tehran, Iran, Tuesday, July 19, 2022. (Iranian Presidency Office via AP)
Neprehliadnite

Čína, Rusko a Irán pomaly striehnu na USA. Ich spojenectvo drží pohromade spoločný nepriateľ