USA plánujú zvýšiť clá z 25 percent na 30 percent a od 15. októbra, namiesto od 1. októbra, ako pôvodne avizovali.

Odklad prichádza na žiadosť čínskeho vicepremiéra Liou Che, a tiež ako reakcia na fakt, že Čínska ľudová republika oslávi 1. októbra svoje 70. výročie, ako to uviedol Trump na sociálnej sieti Twitter.

K odkladu prichádza aj po tom, čo Čína v stredu oznámila, že oslobodí od cla 16 kategórií amerických produktov. Výnimky na clá nadobudnú účinnosť 17. septembra a budú platiť jeden rok do 16. septembra 2020. Zdá sa, že toto oznámenie upokojilo Trumpa, ktorý to nazval „dobrým krokom“.

Začiatkom septembra zaviedli USA nové clá vo výške 15 percent na čínsky import za 112 miliárd USD. Dotklo sa to širokej škály spotrebiteľských produktov, vrátane televízorov, kníh, plienok či športovej obuvi. Čína na oplátku uvalila clá v rozsahu 5 až 10 percent v hodnote približne 75 miliárd USD na americký tovar.

Tieto kroky ešte viac prehĺbili obchodný spor dvoch najväčších svetových ekonomík. Washington obviňuje Peking z nečestných obchodných praktík, krádeže duševného vlastníctva a nerovných podmienok pre zahraničné spoločnosti, ktoré nemajú rovnaký prístup na čínsky trh ako domáce firmy.

Výnimky na clá v Číne a odklad nových v USA naznačuje zmiernenie napätia. Okrem toho sa rokovacie tímy oboch krajín dohodli na obnovení rokovaní začiatkom októbra.