Americké ministerstvo spravodlivosti v pondelok oznámilo trestné stíhanie muža zo štátu Pensylvánia, ktorý sa údajne na internete opakovane vyhrážal násilím pracovníkom Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) v nadväznosti na zásah tejto zložky v sídle exprezidenta USA Donalda Trumpa.

Hovoril o vyhlasení vojny

Podľa médií podozrivý zostáva vo väzbe po tom, čo bol predvedený pred súd. FBI je po zásahu z minulého týždňa terčom vlny vyhrážok a nepodložených obvinení zo strany Trumpa a jeho priaznivcov.

Zadržaný 46-ročný Adam Bies podľa obvinení predložených súdu v Pittsburghu písal výhražné oznámenia na sociálnej sieti Gab, ktorá je populárna medzi americkými extrémistami. Dva dni po prehliadke u Trumpa napríklad uviedol: „Vyhlásili ste nám vojnu a teraz je poľovnícka sezóna na vás."

O deň neskôr pokračoval podľa vyšetrovateľov oznámením, že ľudia, ktorí pracujú pre FBI si zaslúžia smrť, píše denník The New York Times.

Agentov FBI prirovnal k príslušníkom sovietskej tajnej polície KGB a k nacistom a dodal, že keď sa ho pokúsia zadržať, tak ich „zmasakruje".

„Nestrávim jedinú sekundu svojho života v ich väzbe," citoval Biesa list Pittsburgh Post-gazzette.

Muža však neskôr zatkli a v pondelok sa postavil pred súd. Čelí obvineniu z ovplyvňovania federálnych strážcov zákona alebo marenia ich činnosti a pomsty proti nim. Podľa NYT mu hrozí až desať rokov väzenia.

Varujú pred zvýšeným výskytom vyhrážok

Prípad prináša ďalšiu ukážku rétoriky, ktorá sa v istých internetových kruhoch rozmohla po domovej prehliadke v sídle Trumpa spojenej s prechovávaním utajovaných dokumentov.

Analytici po nej pozorovali príval vyhrážok mieriacich proti FBI alebo federálnemu ministerstvu spravodlivosti, zatiaľ čo Trump a jeho spojenci šírili nepodložené obvinenia ako to, že agenti pri prehliadke podstrčili falošné dôkazy.

FBI minulý týždeň spolu s ministerstvom vnútornej bezpečnosti vydalo spoločné vyhlásenie varujúce pred zvýšeným výskytom vyhrážok proti federálnym činiteľom.

V štáte Ohio sa vo štvrtok muž vyzbrojený okrem iného útočnou puškou pokúsil vniknúť do budovy FBI v Cincinnati. Zistenia amerických médií nasvedčujú tomu, že útočník predtým rovnako na internete písal o zabíjaní agentov kvôli zásahu v Trumpovej rezidencii. Polícia ho po niekoľkohodinovom zásahu zastrelila.

Ďalšie dôležité správy

WA 26 Palm Beach - Na leteckej snímke sídlo Mar-A-Lago amerického exprezidenta Donalda Trumpa v Plam Beach na Floride v stredu 10. augusta 2022. Pondelková razia amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) v sídle bývalého prezidenta Donalda Trumpa na Floride súvisela okrem iného s podozreniami z porušenia zákona o špionáži, konkrétne nezákonného uchovávania tajných vojenských dokumentov, uvádza sa zverejnenom súdnom príkaze v piatok 12. augusta 2022. FOTO TASR/AP 

An aerial view of for
Neprehliadnite

Zverejnili príkaz na prehliadku u Trumpa, vraj porušil zákon o špionáži