Všetci obvinení sú príslušníci ruskej vojenskej rozviedky GRU, ktorí sa podľa Američanov dopustili útokov na počítače kancelárií Demokratickej strany, vrátane pracovnej skupiny riadiacej predvolebnú kampaň demokratickej kandidátky Hillary Clintonovej. Obvinení sú aj z toho, že potom zverejnili na internete ukradnuté e-maily niekoľko mesiacov pred voľbami.

Demokrati už dlhodobo vinia GRU z útokov na svoje počítače s cieľom poškodiť Hillary Clintonovú a ovplyvniť voľby v prospech Donalda Trumpa, ktorý ich nakoniec vyhral.

„Internet umožňuje zahraničným nepriateľom napadnúť Američanov novými a nečakanými spôsobmi,“ povedal R. Rosenstein s tým, že slobodné a spravodlivé voľby sú tvrdo vybojovaný výdobytok demokracie. Vždy sa podľa neho nájdu nepriatelia, ktorí budú usilovať o to, aby sa v USA vyostrovali vnútorné rozpory, a snažiť sa Američanov rozdeľovať a nakoniec si ich podmaniť.

Muellerov tím doteraz obvinil už 20 ľudí a tri spoločnosti z podielu na kontroverzných aktivitách. Sú medzi nimi štyria bývalí členovia tímu vedúceho predvolebnej Trumpovej kampane, poradcovia z Bieleho domu a 13 Rusov obvinených z účasti na skrytej, ale intenzívnej dezinformačnej kampani v sociálnych médiách.

R. Rosenstein zároveň povedal, že v obvineniach nie je nič o tom, že nejaký zločin v tejto súvislosti spáchal americký občan alebo že hackerské útoky „ovplyvnil sčítanie volebných hlasov či zmenil výsledok volieb“.

R. Rosenstein o obvinenia už informoval Donalda Trumpa, ktorý je teraz na návšteve v Británii a ktorý sa má v pondelok v Helsinkách stretnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.