Spojené štáty sa nebudú zúčastňovať na zasadnutiach skupiny G20, na ktorých bude prítomná Ruská federácia. V stredu to oznámila americká ministerka financií Janet Yellenová. TASR prevzala správu od americkej televízie CNN.

Rusko by malo byť vylúčené

Americký prezident Joe Biden minulý mesiac v Bruseli uviedol, že Rusko by malo byť vylúčené zo skupiny G20 pre jeho agresiu na Ukrajine. Na uskutočnenie tohto kroku je však potrebná dohoda aj ostatných členov zoskupenia.

„Prezident Biden sa vyjadril jasne a ja s ním určite súhlasím: pre Rusko to vo finančných inštitúciách nemôže ostať tak, akoby sa nič nedialo," povedala Yellenová na stretnutí amerického Výboru pre finančné služby.

Ďalší summit bude v novembri 

Ďalší summit lídrov skupiny G20 v Indonézii sa má uskutočniť v novembri, ešte predtým je na programe niekoľko ministerských zasadnutí. Yellenová o neúčasti USA v prípade prítomnosti Ruska informovala aj kolegov v Indonézii.

Vyjadrenie hovorcu Kremľa

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov nedávno uviedol, že sa nestane nič hrozné, ak by Spojené štáty a ich spojenci uspeli v snahe vylúčiť Rusko zo zoskupenia G20, združujúceho najväčšie ekonomiky sveta. Členmi G20 sú aj partneri Ruska zo skupiny BRICS – Brazília, India, Čína a Juhoafrická republika.

Ďalšie dôležité správy

JB 20 Moskva - Na archívnej snímke zo 14. apríla 2020 hovorca Kremľa Dmitrij Peskov počas videokonferencie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok 12. mája potvrdil, že sa nakazil novým typom koronavírusu. Ako však poznamenal, ruského prezidenta Vladimira Putina videl osobne naposledy pred vyše mesiacom.  Počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 prekročil v Rusku 230.000, čím sa táto krajina zaradila v počte infikovaných na druhé miesto za Sp
Neprehliadnite

Peskov: Formát G20 je síce dôležitý, no nič hrozné sa nestane, ak z neho bude Rusko vylúčené