Spojené štáty „nemajú lepšieho priateľa" než Nemecko, povedal v stredu americký minister zahraničných vecí Antony Blinken na svojej prvej návšteve Nemecka od nástupu do funkcie. Informujú o tom agentúry AFP a DPA.

„Myslím, že je spravodlivé povedať, že Spojené štáty nemajú lepšieho partnera, lepšieho priateľa na svete, než je Nemecko," vyhlásil šéf americkej diplomacie na tlačovej konferencii s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Blinken, ktorý sa okrem Merkelovej stretol aj so svojím nemeckým rezortným partnerom Heikom Maasom, zároveň vyzdvihol „spoločné hodnoty a spoločné záujmy" Washingtonu a Berlína. Merkelová zdôraznila význam spoločného postupu Nemecka a USA v snahách o riešenie konfliktu v Líbyi, píše DPA. Je veľmi dôležité, „aby sme vyslali smerom k Líbyi jednotný signál," upozornila. Jej vyjadrenia prišli v čase, keď sa v Berlíne koná medzinárodná konferencia o budúcnosti Líbye.

EBE 28 Brusel - Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken počas tlačovej konferencie v sídle NATO v belgickom Bruseli 14. apríla 2021. FOTO TASR/AP

United States Secretary of State Antony Blinken speaks during a media conference at NATO headquarters in Brussels, Wednesday, April 14, 2021. (Kenzo Tribouillard, Pool via AP)
Neprehliadnite

USA chcú posilniť energetickú bezpečnosť Európy, uviedol Blinken

Nemecká kancelárka zároveň vyjadrila potešenie, že USA sú späť na multilaterálnej scéne. „Nemecko a Spojené štáty sú v tejto súvislosti partnermi. A sme si vedomí svojej zodpovednosti," dodala. Aj Blinken zdôraznil význam multilaterálnych riešení v oblasti boja proti klimatickej zmene či v oblasti nových technológií.

Spojené štáty sa po nástupe prezidenta Joea Bidena zamerali na „reštart" nemecko-amerických vzťahov. Za vlády jeho predchodcu Donalda Trumpa boli vzťahy medzi oboma krajinami na bode mrazu, uzatvára DPA.