Spojené štáty a Francúzsko v piatok varovali Irán, že čas na návrat k jadrovej dohode uzavretej svetovými veľmocami s Teheránom v roku 2015 sa kráti. Informovala o tom agentúra AFP.

V rámci prvej návštevy člena administratívy amerického prezidenta Joea Bidena na vysokej úrovni v Paríži uvítali minister zahraničných vecí USA Antony Blinken a jeho francúzski hostitelia nového ducha spolupráce po štyroch rokoch turbulencií pod vedením Donalda Trumpa.

Obe strany sa však zhodli, že jeden kľúčový Bidenov prísľub – návrat k dohode o iránskom jadrovom programe – je ohrozený, ak Teherán neurobí ústupky počas rozhovorov, ktoré už mesiace prebiehajú vo Viedni.

EBE 20 Teherán - V Iráne sa začali prezidentské voľby, v ktorých sa o priazeň voličov budú uchádzať štyria kandidáti, pričom favoritom je konzervatívny šéf iránskej justície Ebráhím Raísí (na snímke). Teherán, 18. júna 2021. FOTO TASR/AP


Ebrahim Raisi, a candidate in Iran's presidential elections, speaks to the media after casting his vote at a polling station in Tehran, Iran, Friday, June 18, 2021. Iran began voting Friday in a presidential election tipped in the favor of a hard-line protege
Neprehliadnite

Jadrová dohoda podľa Raísího neobmedzí politiku Teheránu, s Bidenom sa nestretne

Blinken varoval, že medzi USA a Iránom panujú naďalej „vážne rozpory". Podľa neho nastane bod, keď sa bude veľmi ťažké vrátiť k štandardom stanovených jadrovou dohodou.

Takisto varoval, že ak Irán „bude naďalej otáčať čoraz sofistikovanejšie centrifúgy“ a zintenzívni obohacovanie uránu, priblíži sa tak k „prelomovému" okamihu, keď bude nebezpečne blízko schopnosti vyvinúť jadrovú bombu. Dodal však, že Biden stále návrat k dohode podporuje.

„Očakávame, že iránske orgány prijmú konečné rozhodnutia, nepochybne ťažké, ktoré umožnia ukončenie rokovaní," uviedol francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian na spoločnej tlačovej konferencii s Blinkenom.

Diplomati sa vo Viedni aktuálne usilujú zachrániť jadrovú dohodu, ktorú s Iránom v roku 2015 uzavrelo šesť krajín. Teherán sa vtedy zaviazal obmedziť svoj jadrový program výmenou za zrušenie sankcií. Irán však v súčasnosti urán obohacuje na ďaleko vyššiu úroveň, ako mu táto dohoda povoľuje. Svoje záväzky prestal postupne plniť po tom, ako USA za vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa v roku 2018 odstúpili od jadrovej dohody a obnovili voči Iránu sankcie.