Demokratickí členovia amerického Kongresu predstavili vo štvrtok návrh zákona na zablokovanie plánov prezidenta Donalda Trumpa na zníženie počtu amerických vojakov v Nemecku. Informovala o tom agentúra Reuters.

Návrh zákona by zakázal využitie financií z federálneho rozpočtu na stiahnutie alebo zníženie počtu príslušníkov amerických ozbrojených síl v Európe, ak by o to nepožiadali vlády príslušných krajín. Prezident by tiež musel ináč takého rozhodnutie oznámiť 180 dní vopred, zdôvodniť ho a nechať si ho schváliť Kongresom.

Donald Trump
Neprehliadnite

USA chystajú odplatu za digitálnu daň. Mnohým krajinám hrozia zavedením ciel na dovoz tovaru

Výdavky americkej federálnej vlády na základe ústavnej deľby moci kontrolujú Senát a Snemovňa reprezentantov. Zákonodarcovia často využívajú túto svoju právomoc na ovplyvňovanie politických rozhodnutí. Pričinili sa tak napríklad o to, že väznica na Guantanáme zostáva stále otvorená, keďže zakázali použiť federálne financie na jej zatvorenie.

„Katastrofálne rozhodnutie prezidenta Trumpa stiahnuť tisíce vojakov a znížiť ich celkový počet v Nemecku ohrozuje našu národnú bezpečnosť," povedal člen Snemovne reprezentantov Eliot Engel.

EBE 29 Washington - Na snímke prezident USA Donald Trump hovorí s novinármi po stretnutí s republikánmi Senátu na ich týždennom obede vo Washingtone 19. mája 2020. FOTO TASR/AP
President Donald Trump speaks with reporters after meeting with Senate Republicans at their weekly luncheon on Capitol Hill in Washington, Tuesday, May 19, 2020. (AP Photo/Patrick Semansky)
Neprehliadnite

Prezident Trump: Kniha exporadcu Boltona je „čistá fikcia"

Trump v pondelok v Bielom dome svoje rozhodnutie zdôvodnil okrem iného tým, že Nemecko ako člen NATO nedáva dostatok prostriedkov na obranu. Počet amerických vojakov v Nemecku by chcel znížiť o 9 500 na 25-tisíc.

Spojené štáty už vlani v lete pohrozili stiahnutím časti amerických vojakov z Nemecka. Stalo sa tak v kontexte napätia medzi Berlínom a Washingtonom okolo nemeckých príspevkov do NATO a zahraničných misií. Trump opakovane obvinil európske členské štáty NATO z neplnenia si záväzkov, podľa ktorých by mali na obranu vynakladať minimálne dve percentá HDP.