Spojené štáty a Čína sú „odhodlané spolupracovať" na riešení naliehavej otázky klimatických zmien, uviedli obe strany v sobotu v spoločnom vyhlásení. Informovala o tom agentúra AFP.

Spojené štáty a Čína sú odhodlané pracovať spolu, ako aj s inými krajinami, na riešení klimatickej krízy, ktorej sa treba venovať s náležitou vážnosťou a naliehavosťou," uvádza sa v spoločnom vyhlásení amerického vyslanca pre otázky klímy Johna Kerryho a hlavného čínskeho klimatického vyjednávača Sie Čen-chuana.

KK55 Washington - Americký prezident Joe Biden hovorí 8. apríla 2021 vo Washingtone. Americký demokratický prezident Joe Biden predstavil vo štvrtok sériu opatrení zameraných na riešenie problému násilia páchaného strelnými zbraňami, ktorý nazval
Neprehliadnite

Navaľnyj sa nachádza v absolútne nespravodlivej situácii, myslí si Biden

John Kerry pricestoval do Číny na rokovania o klimatických zmenách vo štvrtok a v sobotu odletel do Južnej Kórey. Kerry je prvým predstaviteľom administratívy nového prezidenta USA Joea Bidena, ktorý navštívil Čínu, všíma si AFP.

Obe strany v spoločnom vyhlásení predstavili niekoľko spôsobov, ako môžu v otázke klímy spolupracovať. Zdôraznili napríklad „posilnenie svojich príslušných činností a spoluprácu v multilaterálnych procesoch vrátane Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy a parížskej dohody".

Napäté vzťahy

Návšteva amerického vyslanca sa uskutočnila pred medzinárodným klimatickým summitom, na ktorý americký prezident J. Biden pozval 40 svetových lídrov vrátane čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten však doteraz neuviedol, či sa ho zúčastní. Virtuálny summit sa uskutoční 22.-23. apríla.

Čína a USA sú najväčšími producentmi uhlíkových emisií, ktoré prispievajú k otepľovaniu planéty, a ich postoje sú preto kľúčové pre akékoľvek medzinárodné úsilie v tejto otázke. Na november je plánovaná ďalšia klimatická konferencia Organizácie Spojených národov COP 26, ktorá sa uskutoční v škótskom Glasgowe.

Vzťahy medzi Washingtonom a Pekingom v posledných rokoch a mesiacoch vyostrili spory ohľadne obchodu, ľudských práv, Taiwanu či čínskych teritoriálnych nárokov v oblasti Juhočínskeho mora.