Ešte pred sprísnením menovej politiky Európskej centrálnej banky (ECB) došlo k prudkému rastu hypotekárnych sadzieb, čo môže prispieť k spomaleniu na trhu s nehnuteľnosťami.

Z údajov, ktoré zverejnila ECB v utorok vyplýva, že náklady na novo poskytnuté úvery vzrástli na 1,94 percenta, čo je nárast 16 bázických bodov oproti predchádzajúcemu mesiacu. V porovnaní so septembrom minulého roka sa jedná o ešte výraznejší rast – 64 bázických bodov, čo je najviac za toto obdobie od roku 2006.

Úrokové sadzby na hypotéky reagovali na očakávané zvyšovanie úrokových sadzieb z dôvodu najvyššej inflácie od vzniku eurozóny. V skutočnosti bol rast vyšší než sa očakávalo, konkrétne 50 bázických bodov. To sa prejavilo v raste úrokových sadzieb pri väčšine hypotekárnych produktov a vo všetkých hlavných ekonomikách eurozóny.

Najväčší mesačný rast bol pri hypotékach so splatnosťou od 5 do 10 rokov, ktoré vzrástli o 21 bázických bodov na 2,23 percenta.

V Nemecku sa sadzby hypoték zvýšili o viac ako percentuálny bod na 2,25 percenta v júni. Výrazný nárast zaznamenalo aj Taliansko, pričom Francúzsko a Španielsko vykazovali menej senzitívny hypotekárny trh.

Ročný rast cien nehnuteľností v eurozóne dosiahol v prvom štvrťroku celkovo 9,8 percenta, čo bolo výsledkom silného dopytu a rekordne nízkych úrokových sadzieb.