Podľa prieskumu spoločnosti 2muse pre Poštovú banku každý tretí Slovák cestuje do zahraničia bez cestovného poistenia, aj keď sa môže ochrániť pred nečakanými výdavkami v zahraničí. A hoci sedmi z desiatich nielenže vedia o možnosti cestovného poistenia, ale ho plánujú aj využiť, stále zostávajú ľudia, ktorí riziká nesú sami. Tí by sa mali pripraviť na to, že aj bežné ošetrenie ich môže vyjsť na pár stoviek eur, nehovoriac o zložitejších úkonoch či dokonca prevozoch, ktoré sa už rátajú na tisíce. 

Na európsky preukaz sa nespoliehajte

V krajinách Európskej únie, v Srbsku, Nórsku, Lichtenštajnsku, Švajčiarsku a na Islande máte s európskym preukazom zdravotného poistenia u lekára rovnaké práva a aj povinnosti ako domáci pacienti.

„Lenže preukaz platí iba v štátnych zdravotníckych zariadeniach a v letoviskách sú často práve súkromné zdravotnícke zariadenia,“ upozorňuje riaditeľ Odboru produktového manažmentu ČSOB Poisťovne Peter Ripka. U súkromníkov s európskym preukazom nepochodíte, náklady si budete musieť uhradiť zo svojho.

Výška poplatkov, respektíve doplatkov v dovolenkovej destinácii, môže podľa P. Ripku nemilo prekvapiť. Napríklad náklady spojené s pomocou pri tráviacich ťažkostiach vás v obľúbenom Chorvátsku môžu vyjsť v priemere na 278 eur, v prípade Talianska až na 603 eur. Za ošetrenie zlomenej nohy v Bulharsku môže dovolenkár zaplatiť aj viac ako 1000 eur, v Taliansku dokonca dvojnásobne viac.

Keď náklady u súkromníkov znáša poisťovňa

Pacientovi s komerčným cestovným poistením uhradí poisťovňa náklady na spoluúčasť a aj ošetrenie v súkromnom zdravotníckom zariadení, a to do výšky poistnej sumy uvedenej v zmluve.

Nájdite si najvýhodnejšie cestovné poistenie:

Základný balík cestovného poistenia zvyčajne zahŕňa poistenie liečebných nákladov: náklady na ošetrenie v dôsledku úrazu alebo náhleho ochorenia, hospitalizáciu, lieky, nevyhnutnú diagnostiku, prípadne aj operáciu, prevoz naspäť na Slovensko.

Ľudia sa na dovolenke väčšinou stretávajú s problémami, ktoré nevyžadujú hospitalizáciu. Každou piatou poistnou udalosťou v najobľúbenejších destináciách ako je Grécko, Bulharsko, Taliansko, Chorvátsko či Španielsko, boli vlani podľa riaditeľa úseku tvorby produktov a podpory predaja Poštovej poisťovne Ondreja Reichbauera hnačkové ochorenia. Nasledované boli ochoreniami horných dýchacích ciest a ťažkosťami so zápalom ucha.

Ľudí trápil úpal, alergické reakcie, úrazy, zlomeniny a pomliaždeniny. Poisťovne riešili aj meškanie letu, stratu alebo odcudzenie batožiny a ďalších osobných vecí či privolanie asistencie k vozidlu.

Na čo si dať pozor pri výbere poistenia

Pri výbere poistenia si treba uvedomiť, čo všetko má kryť a čo nekryje. „Poistka by určite mala kryť náklady na ochranu pre prípad potreby lekárskeho ošetrenia, úrazu, ale aj smrti a potreby prevozu ostatkov z cudziny domov, ak dôjde k úmrtiu,“ hovorí Darina Huttová, generálna tajomníčka Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov.

Najmä pri pobytoch v horách v zahraničí či na Slovensku odporúča osobitné poistenie pre prípad potreby využitia horskej záchrannej služby pri úraze alebo usmrtení. Prevoz raneného alebo mŕtveho človeka z prostredia neprístupného pre autá a prístupného len pre leteckú techniku je finančné náročné. Beztak ťažkú situáciu môže ešte skomplikovať.

D. Huttová upozorňuje, že podmienky treba čítať pozorne, lebo poisťovňa nemusí preplatiť ani všetky lekárske ošetrenia v cudzine. „Ak vás napríklad rozbolí viac ako jeden zub, môže sa stať, že si opravu zaplatíte aj z vlastného vrecka,“ hovorí.

Kto má uzatvorené životné a úrazové poistenia, mal by podľa nej so svojím finančným agentom alebo priamo v poisťovni preveriť rozsah úkonov a javov, ktorých sa poistka týka a súčasne si dať výslovne vysvetliť, čoho sa zmluva netýka.

Nezabudnúť by sa pritom nemalo ešte na jednu vec. Cestujúci by si mal preveriť stránke Ministerstva zahraničných vecí SR, či odporúča do danej destinácie vôbec cestovať. „Ak sa odporučenie ministerstva necestovať síce netýka priamo letoviska, ale zvyšku krajiny áno, a vy ste letovisko opustili a stali sa terčom násilia v krajine, poisťovňa nie je povinná prípadné škody preplatiť,“ hovorí D. Huttová.

Ako vyhľadať pomoc

Ak dovolenkár v zahraničí náhle ochorie, stane sa mu úraz alebo iná nepríjemná udalosť, mal by kontaktovať asistenčnú službu, ktorá ho usmerní. Môže mu napríklad odporučiť lekára alebo zdravotnícke zariadenie či pomôcť s komunikáciou so zdravotníckym personálom.

Kontakt na asistenčnú spoločnosť možno nájsť v poistke aj na poistnej kartičke. V prípade potreby okamžitej pomoci môže najskôr vyhľadať zdravotnícke zariadenie a preukázať sa poistnou zmluvou alebo poistnou kartičkou.

Od lekára si potom treba vypýtať originál potvrdenia o ošetrení s uvedením diagnózy a doklad o zaplatenej sume, ak bolo treba platiť v hotovosti. Pri úraze zavinenom konkrétnou osobou (napríklad pri dopravnej nehode), môže poisťovňa vyžadovať aj policajnú správu. Po predložení všetkých potrebných dokladov by mala poisťovňa vyplatiť poistné plnenie do niekoľkých dní.

Pracovníci asistenčnej spoločnosti od vás budú požadovať:

  • číslo poistnej zmluvy alebo poistnej karty,
  • meno, priezvisko a dátum narodenia,
  • dátum a miesto vzniku poistnej udalosti,
  • popis ako k poistnej udalosti došlo a tiež adresu a telefónne číslo miesta, na ktorom sa nachádza kontaktná osoba – lekár a jeho meno.