Prísnym opatreniami aj peňažnými a ďalšími darčeky sa snažia čínske úrady presvedčiť pracujúcich a študentov vo veľkých mestách, aby sa nevydávali do svojich rodných obcí na oslavu lunárneho Nového roka, ktorý tento rok pripadá na 12. februára. Dôvodom sú obavy, že by sa v Číne mohol znovu začať šíriť koronavírus, ktorý sa v najľudnatejšej krajine sveta podarilo takmer úplne potlačiť, píše agentúra AFP.

Lunárny Nový rok je v Číne najdôležitejším sviatkom a pre tých, ktorí odišli do veľkých miest za lepšími príležitosťami, je to väčšinou jediná príležitosť vidieť svoje rodiny. Ľudí, ktorí sa návratu domov tento rok vzdajú, čakajú rôzne výhody. Východočínske mesto Chang-čou napríklad dá každému migračnému robotníkovi, ktorý zostane, 1000 jüanov (127 eur) v hotovosti. Ďalšie mestá potom ponúkajú kupóny na nákupy, znížený nájom, mobilné dáta zadarmo či dokonca prednosť pri očkovaní proti ochoreniu Covid-19, uvádza server CNN s odvolaním sa na čínske médiá. Bezplatne majú byť na internete k dispozícii aj rôzne filmy.

WA 22 Peking - Ženy s ochrannými rúškami kráčajú okolo kancelárskeho komplexu v Pekingu v stredu 13. januára 2021.  Čína zaznamenala najvyšší denný nárast počtu infikovaných za viac než päť mesiacov - a to aj napriek lockdownu troch miest, zvyšujúcemu sa počtu testovaných a iným opatreniam zameraným na prevenciu vzniku ďalšej vlny infekcií v krajine, píše britský denník The Guardian.  Národný zdravotný výbor pre zdravie uviedol, že v porovnaní s 55 prípadmi z predchádzajúceho dňa zaznamenali cel
Neprehliadnite

Ľudí vyliečených z Covidu zadržiava Čína týždne v nemocniciach, tvrdí Nemecko

Zatiaľ čo niektorí pracujúci a študenti sa nechali nalákať spomínanými výhodami, ďalších odradili požiadavky, ktoré by pre cestu domov museli splniť. Národná zdravotnícka komisia oznámila, že pri príchode do cieľovej destinácie sa musí cestujúci preukázať negatívnym PCR testom a následne stráviť 14 dní v domácej karanténe. Niektoré miestne úrady stanovili vlastné, ešte prísnejšie pravidlá. Určité mestá tak nariaďujú dvojtýždennú karanténu v hoteli, nie doma pri rodine.

Podľa agentúry AFP sa zdá, že prijaté opatrenia fungujú. Kým obvykle uskutočnia Číňania počas štyridsaťdňového obdobia okolo Nového roka zhruba tri miliardy ciest, tento rok to bude odhadom 1,15 miliardy, uviedlo podľa serveru CNN čínske ministerstvo dopravy. Na pekinskej vlakovej stanici, ktorá je zvyčajne počas novoročných prázdnin zavalená davmi ľudí, sa podľa AFP tento rok u automatov na lístky netvoria žiadne rady. Úrady v Pekingu oznámili, že letecká a železničná doprava v období okolo Nového roka klesla o viac ako 80 percent, cestná takmer o tretinu.

injekcia ockovanie
Neprehliadnite

Čínski výrobcovia injekčných striekačiek sú vyťažení, dodávky môžu meškať

Na 16-hodinovú cestu do svojej rodnej provincie Kan-su na severozápade krajiny sa tento rok nevydal ani Chou S'-paj, ktorý v Pekingu pracuje ako kuriér pre firmu doručujúcu jedlo. „Moji rodičia, priatelia, súrodenci, všetci sú tam. A atmosféra tu nie je taká ako v mojej dedine," povzdychol si agentúre AFP muž, ktorý s manželkou a dcérou býva v jednej izbe v zdieľanom byte na severe Pekingu. „Ale určite si aspoň uvaríme nejaké dobré jedlo," dodal. Päťdesiatročná upratovačka Li Sin-ťün sa naopak domov predsa len vráti. Svojho syna a rodinu v provincii Che-pej nevidela na Nový rok ani vlani, pretože v tom čase už v Číne začínala koronakríza.