Krátko pred začiatkom prázdnin schválili koaliční poslanci novú povinnosť pre učiteľov. Aby bolo jasné, či pedagóg v minulosti spáchal, alebo nespáchal sexuálny trestný čin, musí škole preukázať svoju bezúhonnosť odpisom registra trestov. Doposiaľ stačil výpis z registra.

Hromadné lustrovanie učiteľov zaviedli poslanci po tom, ako sa na jednej z bratislavských škôl prevalil škandál s pedagógom, ktorý sexuálne zneužíval dieťa. Škola ho zamestnala napriek tomu, že už bol v minulosti za takýto delikt odsúdený. Prečo? Trest mal po desiatich rokoch zahladený, vo výpise z registra nebol zapísaný, a tak vedenie školy o riziku pre deti nevedelo.

Koaliční poslanci Ľubomír Petrák (Smer-SD), Eva Smolíková (SNS) a Péter Vörös (Most-Híd) preto navrhli doplniť do zákona ustanovenia, ktoré majú podobným situáciám zabrániť. Miesto výpisu z registra trestov budú učitelia preukazovať svoj čistý štít odpisom. Rozdiel je v tom, že v odpise figurujú aj zahladené trestné činy.

Dva problémy

Lenže poslanci pri navrhovaní zákona akoby zabudli na dve podstatné veci. Po prvé, celkový počet pedagogických a odborných zamestnancov na Slovensku je zhruba 90-tisíc. Všetci títo učitelia, školskí psychológovia či špeciálni pedagógovia musia úradom poskytnúť osobné údaje potrebné na odpis registra trestov najneskôr do 31. mája 2020.

Ak to nestihnú, prídu o prácu, pretože 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa