Katalánske úrady v pondelok vyjadrili nesúhlas s rozhodnutím súdu, ktorý zablokoval sprísnenie epidemiologických opatrení v oblasti okolo mesta Lleida. Informovali o tom agentúra AFP a denník El Periódico de Catalunya. Katalánska vláda v nedeľu oznámila sprísnenie opatrení v meste Lleida a ďalších siedmich obciach v autonómnom spoločenstve Katalánsko v súvislosti s nárastom počtu prípadov ochorenia Covid-19. Rozhodnutie malo platiť od nedeľnej polnoci.

Okresný súd v Lleide však o niekoľko hodín neskôr rozhodol, že prijaté opatrenia sú nezákonné a že takéto obmedzenia môže zaviesť len ústredná španielska vláda. Proti rozhodnutiu súdu je možné podať odvolanie. Katalánsky regionálny premiér Quim Torra vyhlásil, že rozhodnutie sudcu „nebude akceptovať".

EBE 12 Palma de Mallorca - Na snímke nemeckí turisti prichádzajú na pláž Palma de Mallorca v Španielsku v pondelok 15. júna 2020. Skupina 189 nemeckých turistov pristála v pondelok na ostrove Malorka v rámci prípravného projektu na otvorenie hraníc po pandémii koronavírusu SARS-CoV-2. Lietadlo s turistami z nemeckého Düsseldorfu pristálo na letisku v metropole Palma de Mallorca v pondelok okolo 11:00 h, spresňuje El Periódico de Catalunya. Ďalšie lietadlo s turistami z Frankfurtu nad Mohanom má
Neprehliadnite

Španielsku chýbajú bohatí turisti z Ruska a Blízkeho východu

Q. Torra vyzval obyvateľov okresu Segria, v ktorom leží mesto Lleida, aby pokračovali v dodržiavaní opatrení katalánskej autonómnej vlády a aby zostali doma aj napriek rozhodnutiu súdu, ktorý tieto opatrenia zrušil, uvádza El Periódico de Catalunya. Katalánsky premiér takisto zvolal mimoriadne zasadanie svojho kabinetu, aby platnosť opatrení presadil prostredníctvom vládneho dekrétu.

V okrese Segria žije približne 200-tisíc obyvateľov. Miestne úrady tu už 4. júla zaviedli isté obmedzenia v dôsledku nárastu počtu prípadov. Od začiatku pandémie tam podľa AFP zaznamenali 3 180 prípadov nákazy a 137 úmrtí. V Španielsku v súčasnosti evidujú viac ako 70 lokálnych ohnísk koronavírusu SARS-CoV-2 a úrady sú najviac znepokojené šírením nákazy v okolí mesta Lleida, pripomína AFP. Ďalšie ohniská zaznamenali v autonómnom spoločenstve Baskicko na severe krajiny a v Galícii na severozápade.