Britské vládne dlhopisy, mena aj akcie v pondelok posilnili, keď nový minister financií Jeremy Hunt zmenil veľkú časť plánov ekonomického rastu, ktorý navrhla premiérka Liz Trussová.

Hunt uviedol, že daňové zmeny prinesú dodatočné príjmy vo výške 32 miliárd libier ročne, čím sa snaží upokojiť dlhopisový trh po niekoľkých týždňoch otrasov.

Investori uviedli, že len vrátil Britániu tam, kde bola koncom septembra, pričom vývoj ekonomiky je stále neistý. „Británii hrozí takmer nevyhnutná recesia, ktorú bude sprevádzať vysoká inflácia – vyzerá to na stagfláciu,“ povedal James Athey, investičný riaditeľ v abrdn.

Zlepšenie viacerých ukazovateľov

Výnosy britských vládnych dlhopisov klesali, pričom 30-ročný výnos klesol o viac ako 40 bázických bodov na 4,33 percenta a 20-ročný na 4,42 percenta.

Libra vzrástla o 1,6 percenta voči doláru na hodnotu 1,1362 dolára, k čomu prispel aj slabší americký dolár. Získala aj voči euru, ktoré kleslo o 1 percento na 86,12 pencí.

Londýnsky FTSE100 vzrástol o 1,3 percenta a index FTSE250 vzrástol o 2,6 percenta, čím prekonal dvojpercentný nárast európskeho benchmarku STOXX.

Investori vnímajú ďalšie riziká

Investori a obchodníci teraz očakávajú zverejnenie strednodobého fiškálneho plánu, ktorý má byť zverejnený 31. októbra. Inštitút pre fiškálne štúdie minulý týždeň vypočítal, že Británia má rozpočtový deficit 62 miliárd libier, čo by bol takmer dvojnásobok sumy príjmov oznámenej v pondelok.

Bank of England má zasadnutie 3. novembra, pričom existuje 76-percentná šanca, že dôjde k zvýšeniu sadzby o 75 bázických bodov, čo je ale pokles z takmer 100 bázických bodov spred pár týždňov. „S tvrdšou fiškálnou politikov nemusia byť opatrenia menovej politiky také agresívne,“ uviedli analytici Nomury.

Pretrváva tiež politická neistota, keď ceny stávkových kancelárií naznačujú zhruba dvojtretinovú šancu, že L. Trussová nebude do konca roka premiérkou.