Úplné zastavenie dodávok ruského plynu by v 2. polroku 2022 znížilo výkon nemeckej ekonomiky o 12,7 percenta, odhaduje Združenie bavorského hospodárstva (VBW).

Čoraz viac rastú obavy z toho, že Rusko úplne zastaví dodávky plynu. Moskva tento mesiac priškrtila dodávky cez plynovod Nord Stream 1 vedúci do Nemecka o 60 percent. Spolková vláda minulý týždeň vyhlásila druhý stupeň z trojstupňového núdzového plánu pre prípad výpadku dodávok.

Podľa spoločnosti Prognos, ktorá štúdiu následkov zastavenia dodávok ruského plynu vypracovala na objednávku VBW, by to v prvom rade a najviac zasiahlo sklársky priemysel, oceliarstvo, chemický, potravinársky či textilný priemysel. V minulom roku na priemysel pripadalo 36 percent z celkovej nemeckej spotreby plynu.

Pokles tvorby hodnoty za 6 mesiacov od júla do decembra 2022 by podľa štúdie mohol predstavovať až 193 miliárd eur.

„Náhle zastavenie dovozu ruského plynu by tiež výrazne zasiahlo pracovnú silu v Nemecku. Jeho následky by mali vplyv na 5,6 milióna pracovných miest," uviedol šéf VBW Bertram Brossardt.

Ďalšie dôležité správy

KK23 Berlín - Spolupredseda strany Zelených Robert Habeck prichádza na stretnutie s vedením strany 27. septembra 2021 v Berlíne. Víťazom nedeľňajších parlamentných volieb v Nemecku sa stali sociálni demokrati z SPD, ktorí tesne porazili kresťanských demokratov (CDU/CSU) odchádzajúcej kancelárky Angely Merkelovej. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov sčítania, informujú agentúry DPA a AP. Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) získala 25,7 percenta hlasov, pokým za blok Kresťanskodemokratickej ú
Neprehliadnite

Nemecko vyhlási kvôli neistote dodávok plynu stav ohrozenia