Aktualizované 10. 8. o 22:29 o nové informácie

Federálny trestný súd vo švajčiarskom meste Bellinzona dostal od prokurátora poverenie, aby v súvislosti s výstavbou tunela Branisko obvinil švajčiarskeho generálneho riaditeľa slovenského pôvodu z trestného činu úplatkárstva. Píše o tom portál aktuality.sk s odvolaním sa na švajčiarske noviny.

Podľa portálu cas.sk má ísť o Jána Godáňa, ktorý je okrem úplatkárstva obvinený v kauze Branisko ešte aj z ďalších činov.  V spore majú figurovať aj traja vysokí nominanti SDKÚ v Slovenskej správe ciest, ktorých mal J. Godáň uplácať a ktorí sú už obvinení z podvodu.

Trestného činu sa údajne J. Godáň dopustil v snahe získať zákazku na dodávku technológií na výstavbe Braniska. Muž je podľa portálu obvinený z podplácania slovenských úradníkov. Spoločnosť, ktorú obvinený riadi, je údajne súčasťou konzorcia, ktoré sa snažilo získať kontrakt na dodávku technológií pre výstavbu tunela.

Podľa hovorkyne tamojšej generálnej prokuratúry Jeanette Balmer išlo o úplatok tri milióny švajčiarskych frankov, teda približne 2,5 milióna eur.

Generálny prokurátor sa podľa portálu domnieva, že podozrivý ako manažér v období medzi júlom 2001 a júnom 2002 neoprávnene využíval prostriedky spoločnosti na uplácanie zahraničného verejného činiteľa. Minuté financie údajne zakrýval fiktívnymi faktúrami a zmluvami. Trestné vyšetrovanie pre podozrenie z podplácania zahraničných úradníkov otvoril generálny prokurátor v apríli 2006.

Počas vyšetrovania bolo obvinenie rozšírené aj o ďalšie priestupky. Okrem uplácania ide aj o spreneveru, zneužitie, falšovanie a podvod. Pre prezumpciu neviny zatiaľ Švajčiari meno obvineného nezverejnili, dodáva portál.

Foto na titulke - SITA