Podľa hrubých výpočtov objem dennej lodnej dopravy cez Suezský prieplav, ktorý je už druhý deň zablokovaný, predstavuje okolo 9,6 miliardy dolárov (8,12 miliardy eur).

V utorok (23. 3.) pre zlé počasie uviazla na plytčine v prieplave loď Ever Given smerujúca z Číny do Rotterdamu, ktorá sa plaví pod vlajkou Panamy a je 400 metrov dlhá a 59 metrov široká. Zatiaľ sa ju nepodarilo uvoľniť a stále blokuje lodnú dopravu v oboch smeroch.

Suezský prieplav
Neprehliadnite

Podarilo sa uvoľniť loď, ktorá blokovala Suezský prieplav

Odhaduje sa, že denná hodnota lodnej dopravy smerujúcej cez Suezský prieplav na západ predstavuje 5,1 miliardy dolárov a dopravy smerujúcej na východ 4,5 miliardy dolárov. Agentúra Bloomberg odhaduje, že aktuálne na preplávanie kanálu čaká okolo 185 lodí.

Suezský prieplav spája Stredozemné more s Červeným morom a je jednou z najdôležitejších plavebných ciest na svete spájajúcou Európu a Áziu, ktorou prechádza približne 12 percent objemu globálneho obchodu. Úrad Suezského prieplavu, ktorý vlastní, prevádzkuje a udržiava Suezský prieplav, je tiež veľkým zdrojom devíz pre Egypt.