Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice porušila zákon o verejnom obstarávaní v súvislosti s upratovacími a dezinfekčnými službami, dostala za to pokutu vo výške 23 100 eur. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Janka Zvončeková.

UNLP vlani v apríli, ešte za bývalého vedenia, uzavrela zmluvu so spoločnosťou ČaSS, spol. s r. o., a to priamym rokovacím konaním. Svoj postup podľa ÚVO odôvodňovala tým, že išlo o mimoriadnu situáciu - poskytovateľ uvedených služieb koncom roka 2019 doručil nemocnici výpoveď zo zmluvy, čím sa UNLP dostala do časovej tiesne.

Na snímke kyslíková maska v COVID červenej zóne
Neprehliadnite

V UNLP došlo k výraznému poklesu tlaku kyslíka pre pacientov, zriadia ďalší zdroj

Vzhľadom na trojmesačnú výpovednú lehotu totiž nemohla dodržať časové limity pri iných súťažných postupoch verejného obstarávania. Situácia podľa ÚVO vznikla aj v dôsledku konania samotnej nemocnice. „Predmetná situácia nebola ani nezavinená verejným obstarávateľom a ani nebola nepredvídateľná," uviedla Zvončeková. Keďže UNLP v priebehu konania vyjadrila súhlas so zisteniami a s pokutou, jej výška bola znížená na uvedenú sumu.