„Veľa vecí hovorí v prospech toho, aby sme aktivovali takzvaný mechanizmus právneho štátu a na Varšavu uvalili dohľad,“ vyhlásil podľa agentúry AFP G. Oettinger v nedeľnom vydaní denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Doplnené 14:32: „Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker stanovil prvú diskusiu o stave právneho štátu v Poľsku na program rokovania komisie 13. januára,“ uviedol v krátkom vyhlásení hovorca komisie.

Doplnené 16:59: Poľsko v reakcii na rozhodnutie Bruselu vyjadrilo prekvapenie a obhajovalo svoj postoj. Hovorca prezidenta Andrzeja Dudy vyhlásil, že legislatívna zmena bola potrebná. Predošlá vláda urobila z verejných médií „hlas jednej strany“ a ignorovala potreby pluralizmu, povedal hovorca Marek Magierowski. Tento fakt podľa neho Európska únia ignorovala.

Podľa FAZ komisia mieni použiť procedúru, ktorá platí od roku 2014 a zameriava sa na členské krajiny, v ktorých vzniklo „systematické nebezpečenstvo pre právny štát“. Pokiaľ dotknutá krajina nereaguje na návrhy zmien zo strany Bruselu, komisia môže začať „procedúru pre porušenie základných európskych hodnôt“, vysvetlil denník.

Novela v Poľsku počíta s tým, že vstupom zákona do platnosti jeho zverejnením v úradnom registri skončia mandáty doterajších členov vedenia a dozorných rád Poľskej televízie a Poľského rozhlasu. K oficiálnej publikácii zákona chýba už len podpis prezidenta Andrzeja Dudy. To je však považované za formalitu, nakoľko má hlava štátu blízko k vládnej strane Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá novelu presadila.

Zmeny, ktoré vyvolali kritiku zo strany opozície v Bruseli, umožnia novej vláde dosadzovať do vedenia verejnoprávnej televízie a rozhlasu svojich ľudí. Akonáhle nové ustanovenia začnú platiť, právomoc menovať a odvolávať šéfov verejnoprávnej televízie a rozhlasu prejde na ministra štátneho pokladu. Až doteraz boli riadiace funkcie a dozorné rady vo verejnoprávnych médiách obsadzované na základe verejných konkurzov.

Riaditelia jednotlivých staníc poľskej verejnoprávnej televízie TVP v reakcii na novelu odstúpili v posledný deň minulého roka zo svojich funkcií. Rezignáciu do rúk šéfa TVP Janusza Daszczyńského podali šéf TVP1 Piotr Radziszewski, riaditeľ TVP2 Jerzy Kapuściński, šéfka TVP Kultúra Katarzyna Janowski a šéf televíznej informačnej agentúry Tomasz Sygút.

Na Nový rok začal proti novelizácii zákona protestovať prvý program poľského štátneho rozhlasu, ktorý púšťal každú hodinu striedavo poľskú hymnu a Ódu na radosť, ktorá je neoficiálnou hymnou Európskej únie.

Politickí odporcovia vyčítajú vláde konzervatívcov, že sa urýchlene snaží upevniť si kontroverznými krokmi moc. Taktiež poukazujú na spory okolo zloženia ústavného súdu a schválenia zákona o tejto vrcholnej justičnej inštancii.

Strana PiS niekdajšieho premiéra Jaroslawa Kaczyńského získala v októbrových voľbách väčšinu v oboch komorách parlamentu. Prvýkrát od pádu komunizmu tak mohla vytvoriť jednofarebný kabinet.