Únia miest Slovenska podporuje pripravovanú možnosť, aby Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) pri sankcionovaní verejných obstarávateľov nemusel ukladať pokutu v pevne určenej výške. Počíta s tým poslanecký pozmeňovací návrh k novele zákona o verejnom obstarávaní.

Viaceré benefity

Zmena by umožnila skúmanie skutkových okolností konkrétneho porušenia vo väzbe na poľahčujúce okolnosti, čo by sa odrážalo vo výške stanovenej pokuty. Obdobne nastavený systém sankcií má napríklad aj Česká republika.

Ako informovala hovorkyňa Únie miest Slovenska Daniela Piršelová, mestá pozitívne vnímajú viaceré benefity tohto pozmeňujúceho návrhu pre samosprávy.

Považujú za správne, keď je výška pokuty adekvátna porušeniu. Dlhodobo upozorňujú na obavu z odlivu zamestnancov, ktorí majú na starosti verejné obstarávanie.

Poslanecká iniciatíva

„Už teraz majú viacerí naši členovia problémy personálne zabezpečiť proces verejného obstarávania. Hrozbu možného odlivu zamestnancov aktívne riešime aj s Úradom pre verejné obstarávanie, ktorý naše obavy vníma a stotožňuje sa s nimi,“ povedal prezident Únie miesta Slovenska Richard Rybníček a dodal, že vítajú túto poslaneckú iniciatívu a veria, že v pléne Národnej rady SR prejde.

Únia aktuálne zastupuje 61 členských miest, ktoré obhajujú záujmy vyše dvoch miliónov obyvateľov Slovenska. Preto verí, že hlas miest bude mať pri riešení tejto témy svoju váhu.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke primátor mesta Trenčín Richard Rybníček počas tlačovej konferencie Únie miest Slovenska na tému - Protest samospráv proti znižovaniu bezpečia a kvality žťvota obvateľov 29. novembra 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

ÚMS žiada poslancov stiahnuť niektoré návrhy noviel, obráti sa aj na prezidentku