Už viac ako 8,79 milióna ľudí opustilo Ukrajinu od začiatku ruskej invázie z konca februára. Oznámil to v stredu Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), z ktorého správy citovala spravodajská stanica Sky News.

UNHCR na svojej webstránke tiež upozornil na to, že eskalujúce boje vyhnali v posledných týždňoch na Ukrajine milióny ľudí z ich domovov.

„Eskalácia konfliktu na Ukrajine zapríčinila civilné obete a tiež zničenú civilnú infraštruktúru, pričom ľudí prinútila utiecť zo svojich domovov v snahe nájsť bezpečie, ochranu a pomoc," uviedol UNHCR.

Dodal pritom, že situáciou ukrajinských utečencov sa vzhľadom na jej naliehavosť i rozsah ich humanitárnych potrieb zaoberá viacero agentúr OSN.

Ďalšie dôležité správy

KK45 Dnipro - Na snímke 82-ročná Catherina plače, keď rozpráva o dni, kedy musela opustila svoj dom len v šatách, ktoré mala na sebe, aby utiekla pred ruskými útokmi vo svojom meste, počas 56. dňa ruskej invázie na Ukrajinu 20. apríla 2022 v ukrajinskom meste Dnipro. Catherina býva v reštaurácii, ktorá slúži ako dočasný domov pre vojnových utečencov v meste Dnipro. Už viac ako päť miliónov Ukrajincov utieklo zo svojej vlasti od začiatku ruskej invázie 24. februára, vyplýva zo stredajších údajov
Neprehliadnite

Europol identifikoval obchodníkov s ľuďmi zameraných na utečencov z Ukrajiny