Túto dilemu uvedomelí jednotlivci nemusia riešiť. Horšie však je, že niektoré štáty nečítajú príklady dobrej praxe a nie sú ani schopné napísať návrh účinnej legislatívy - a pred problémom si snáď aj zapchajú pre istotu uši.

Fajčenie je jedným z najlepších spôsobov, ako si zničiť zdravie a umenšiť si pobyt na tomto svete.

Pravidelný fajčiar si vyfajčením jednej cigarety skráti život o približne 15 minút.

Príležitostný je na tom samozrejme lepšie, ale každý nádych dymu zvyšuje riziko rakoviny pľúc a iných pľúcnych chorôb.

Tak ako v iných neduhoch a našich slabostiach, pri cigaretách obzvlášť, klameme sami seba, keď si myslíme, že našu „neškodnú" cigaretku vyvážime lepšou stravou, cvičením alebo výživovými doplnkami. Nevyvážime.

Pred poškodením pľúc sa nedá bojovať na iných frontoch, a keď raz už k nemu dôjde, nedá sa zvrátiť.

Sme silní fajčiari

Slovensku patrí nelichotivé miesto v podiele fajčiarov. Podiel silných fajčiarov sa zvýšil z 22 percent na zhruba 26 percent.

Fajčeniu môžme pripísať sedemnásť percentný podiel na všetkých úmrtiach v krajine.

Počet pravidelných fajčiarov na Slovensku sa nemení. V roku 2003 denne fajčilo približne 22 percent Slovákov, o 15 rokov neskôr sa hýbeme stále v rovnakých číslach.

Zaťaženie cigariet daňami a teda zvýšenie príjmov štátu pomôžu štátnej kase, ale nedonúti to fajčiara, aby prestal s fajčením.

Zaujímavý údaj je aj ten, že medzi nezamestnanými je podiel fajčiarov dvakrát vyšší ako v ostatnej populácii.

Porovnanie počtu denných fajčiarov
Zdroj: OECD
Porovnanie počtu denných fajčiarov

Bezdymové alternatívy

Výrobcovia produktov s nahrievaným tabakom , v ktorých sa tabak nespaľuje, sa dušujú, že dym z nich obsahuje oveľa menej škodlivých látok ako normálna cigareta. Na rozdiel od vaporizérov, sa ich ešte aj ich fajčenie viac podobá na to klasické.

Tabakové spoločnosti čoraz viac pobádajú fajčiarov, ktorí nevedia alebo nechcú s fajčením nadobro skoncovať, aby na používanie týchto prístrojov na nahrievanie tabaku prešli. Jeden z takýchto výrobkov sa volá IQOS, čiže I Quit Ordinary Smoking (skončil som s bežným fajčením).

Používanie elektronických cigariet je na Slovensku stále veľmi nízke, len na úrovni 2,9 percenta.

Práve bezdymové alternatívy s menej škodlivými účinkami na zdravie ľudí môžu mať pozitívnejší vplyv na mieru ochorení akými sú napríklad chronická obštrukčná choroba pľúc, cievna mozgová príhoda či ischemická choroba srdca.

Fajčenie zhoršuje stav pleti a spôsbuje jej predčasné starnutie.
Neprehliadnite

Vyššie dane rakovinu neporazia. Boj o zdravšie fajčenie naberá v Európe ideologický rozmer

Nový Zéland sa s tým nebabre

Nový Zéland chystá jeden z najprísnejších protifajčiarskych zákonov.

Okrem obmedzenia predaja tabakových výrobkov tamojšia vláda chce, aby mladí fajčiť vôbec nezačali. Nemali by tak mať šancu si cigarety kúpiť. Informáciu priniesol portál CNBC.

Už budúci rok by krajina mohla schváliť zákon, ktorý zakáže budúcim generáciám fajčiť. Každý, kto sa narodil po roku 2008, by si podľa návrhu tohto zákona nesmel kúpiť tabakové výrobky.

Je navyše jedno, či mal osemnásť alebo nie. Hranica dospelosti nebude meradlom.

„Chceme sa uistiť, že mladí ľudia nikdy nezačnú fajčiť,“ vysvetľuje tamojšia ministerka zdravotníctva Ayesha Verall.

Nový Zéland si predsavzal, že zníži počet fajčiarov zo súčasných trinástich percent na päť, a to už v roku 2025.

Petr Šedivec
Neprehliadnite

P. Šedivec z Philip Morris Slovakia: Cigarety do moderného sveta nepatria

Priorita vlády

Najviac fajčiarov je medzi Maormi, teda pôvodnými obyvateľmi krajiny, cigaretu si zapáli tretina z nich. A to má podľa údajov na Maorov neblahé dopady - sú viac chorí a častejšie tiež umierajú.

Podľa ministerstva zdravotníctva je fajčenie navyše hlavnou príčinou úmrtí na Novom Zélande, ktorým sa dá predísť.

Aj preto sa Nový Zéland na problém fajčenia zameriava. Vláda chce tiež zaviesť rozsiahle kontroly a obmedziť predaj cigariet aj pre staršie vekové skupiny tým, že zruší ich predaj v supermarketoch.

V súčasnej dobe cigarety predáva osemtisíc obchodov, v budúcnosti by to mohlo byť menej ako päť stoviek.

Podľa novozélandských odborníkov opatrenia pomôžu ľuďom prestať fajčiť. Prípadne ich donútia prejsť na iné varianty fajčenia. To už sa na Novom Zélande aj deje.

Medzi mladými sú čím ďalej populárnejšie náhrady cigariet, či už ide o e-cigarety alebo neohrievaný tabak. A hoci tamojšie úrady varujú, že aj tieto náhrady sú zdraviu škodlivé, krajina ich v roku 2017 prijala ako spôsob, ako pomôcť ľuďom prestať fajčiť.

Odporcovia nových nariadení varujú, že to všetko podporí predovšetkým čierny trh. To uznáva aj vláda, ktorá ale počíta s tým, že sa na to pripraví a bude vykonávať detailnejšie colné kontroly.

Marlboro
Neprehliadnite

Koniec jednej éry: do 10 rokov sa v Británii majú úplne prestať predávať cigarety Marlboro

Holandské obchody bez cigariet

Nový Zéland nie je jediný, kto pristupuje k čoraz väčším obmedzeniam tabakových výrobkov. To pritom často neprichádza len zo strany štátu.

Tento rok v októbri prestal nemecký reťazec Lidl predávať vo svojich predajniach v Holandsku cigarety a tabak. To všetko s cieľom prispieť k tomu, aby mladí nezačínali fajčiť.

Predaj na niekoľkých miestach napokon zakáže aj holandská vláda, a to od roku 2024.

Cigarety sa v Holandsku budú môcť predávať už len na benzínových staniciach, v špecializovaných obchodoch alebo v trafikách.

V Španielsku zas pribúda počet pláží, kde sa nesmie fajčiť, a to v rámci iniciatívy Pláže bez dymu.

Austrália

V Austrálii, najmä v jej najľudnatejšom štáte Južnom Walese, je fajčenie na verejnosti prísne zakázané - zákaz platí najmä v blízkosti budov, detských ihrísk a na staniciach. Pokuty za nedodržanie sa v Austrálii udeľujú do výšky 1 400 eur.

Austrália je prvou krajinou na svete, ktorá zaviedla povinné balenie obyčajných cigariet - 75 percent predného a 90 percent zadného obalu cigarety musí obsahovať grafické zdravotné varovanie.

Efektívne znižovanie rizika v Británii

Britský Regulačný úrad pre lieky a zdravotnícke výrobky vydal smernicu, ktorou podľa rezortu zdravotníctva chcú pripraviť cestu pre zdravotnícky schválené elektronické cigarety, ktoré môžu byť predpísane fajčiarom tabaku.

Išlo by predovšetkým o fajčiarov, ktorí chcú prestať fajčiť a takýmto spôsobom ich štát podporí a menej škodlivú alternatívu im predpíše lekár v recepte.

cigarety
Neprehliadnite

Elektronické cigarety na lekársky predpis? V Británii možno realitou čoskoro