Sci-fi les a umelé slnko

V Británii sa pripravujú na ekologický experiment, ktorý má byť prvý svojho druhu. Ako „pokusný králik“ poslúži 25-hektárový les. Vedci chcú v laboratórnych podmienkach otestovať, ako budú stromy, rastliny a vôbec celý ekosystém reagovať na celosvetovo sa zvyšujúcu hladinu oxidu uhličitého vo vzduchu. V roku 2050 ho má byť v atmosfére toľko, že to odborníkov už dlhodobo znepokojuje, a podľa portálu BBC vôbec nie je jasné, či sa s tým dokáže príroda vyrovnať.

Umelé slnko, obscénne legíny a novodobé tábory smrti

Zdroj: Michael Finkel

Iní európski výskumníci prišli s projektom inšpirovaným prírodou. V objekte s názvom Synlight vybudovali zo 149 krátkych oblúkových lámp umelé slnko, ktoré dokáže pri zameraní na konkrétny bod vytvoriť teplotu 3-tisíc stupňov Celzia. Plánujú ho využívať pri výskume a výrobe nových alternatívnych palív.

Novodobé tábory smrti

O Severnej Kórei a vodcovi Kimovi sa píše veľa zlého, strašidelného a hrôzostrašného – chudoba, všeobecný nedostatok potravín, chronické nutkanie každý týždeň odpáliť jadrovú hlavicu, poprava vysokých úradníkov za údajnú vlastizradu protilietadlovým delom...

Obraz krajiny okrem desivých správ zo svetových médií ešte farbistejšie vykresľujú knižne spracované príbehy a svedectvá ľudí, ktorým sa z krajiny podarilo utiecť a ktorí rozprávajú o nepredstaviteľných hrôzach v najtemnejšom kúte sveta.

Osobitnou kapitolou sú politické tábory. V nevoľníckych zariadeniach, ktoré sa podobajú na tie z čias fašistického Nemecka, v súčasnosti väznia podľa odhadov rôznych organizácií od 120- do 200-tisíc ľudí. Smrť v nich našlo už okolo 400-tisíc ľudí.

Portál Business Insider pripravil trocha znepokojujúci článok práve o severokórejských táboroch smrti – zhromaždil viaceré informácie, satelitné snímky, kde by sa mali nachádzať, či ilustrácie toho, čo sa v táboroch deje.

Získať výpovedné fotografie priamo z miesta je prakticky nemožné. Ohľadom fotoaparátov a kamier platia v krajine prísne pravidlá, turisti dostávajú od colníkov jasné inštrukcie, čo fotiť môžu a čo už režim zakazuje. Podozrivých návštevníkov zvyknú miestni obyvatelia nahlasovať polícii. Aj preto sa možno považovať za šťastného človeka, ak sa podarí zachytiť čo i len zábery z každodenného života ľudí, ktorí musia trpieť vrtochy tamojšieho diktátora.

Umelé slnko, obscénne legíny a novodobé tábory smrti

Zdroj: SITA / AP

Obscénne legíny

Nedávno Spojenými štátmi prehrmela mediálna búrka. Americké aerolínie United Airlines odmietli dvom dievčatám umožniť vstup na palubu lietadla kvôli tomu, že mali oblečené legíny. Podľa hovorcu leteckej spoločnosti dievčatá nespĺňali pravidlá obliekania pre cestujúcich, ktorí sú držiteľmi voľnej firemnej letenky. Pravidlá rovnako zakazujú napríklad pyžamá, plavky, minisukne či akékoľvek iné šaty, ktoré odhaľujú brucho.

Aj keď sa dievčatá neohradili a nemali s tým žiaden problém, strhla sa proti spoločnosti vlna kritiky. Viacerí ľudia označili tento prípad za sexistický a poukázali na to, že legíny sú neoddeliteľnou súčasťou ženského šatníka. Aerolínie sa obhajovali tým, že zákaz platí len pre zamestnancov, ich príbuzných a priateľov, lebo na verejnosti prezentujú spoločnosť.

V Spojených štátoch tak opäť vznikli polemiky o vhodnosti/nevhodnosti týchto priliehavých nohavíc, až získali status kontroverznosti. Legíny podľa niektorých neprimerane zvýrazňujú ženské krivky, čo ich robí až príliš obscénnymi. Istý Američan inicioval úplný zákaz ich nosenia pre ženy nad 20 rokov s odôvodnením, že deti a mladé dievčatá v nich síce vyzerajú roztomilo, „na zrelých ženách však pôsobia akosi rušivo“. To prirodzene vyvolalo protesty žien, ktoré tak vyšli do ulíc v legínach.

Umelé slnko, obscénne legíny a novodobé tábory smrti

Zdroj: SITA / AP

Chcete si vidieť šľachy?

Väčšina ľudí chce mať akúkoľvek vážnejšiu operáciu rýchlo za sebou, ideálne bezbolestne a v stave bezvedomia. Otázka lekára, či chcete počas chirurgického zákroku „spať“, preto často býva iba rečnícka.

Existujú však pacienti, ktorí aj napriek odporúčaniam a značným bolestiam uprednostňujú bdelý stav a operáciu sledujú v živom prenose. Dôvody, prečo sa chcú ľudia pozerať na to, ako skalpel preniká ich kožou, objasňujú noviny The New York Times v reportáži, ktorá sa takisto zaoberá tým, ako celú záležitosť vnímajú doktori z hľadiska lekárskej etiky.

Umelé slnko, obscénne legíny a novodobé tábory smrti

Zdroj: SITA / AP

Príbeh Apple Parku

Spoločnosť Apple by mala tento mesiac otvoriť svoju novú centrálu. Sťahovanie 12-tisíc zamestnancov do novej budovy nazvanej Apple Park, ktorá je jedným z posledných plánovaných projektov spoluzakladateľa firmy Steva Jobsa, potrvá viac ako šesť mesiacov.

Hlavnou budovou bude prstencový komplex s rozlohou viac ako 260-tisíc štvorcových metrov. Súčasťou zalesneného areálu budú prechádzkové trasy, ktoré dohromady merajú viac ako tri kilometre, veľké fitness centrum aj divadlo s tisíc sedadlami.

Stavba podľa odhadov stála približne päť miliárd dolárov. Práce na futuristickom komplexe trvajú už päť rokov. Je pravdepodobné, že po posledných detailných úpravách sa Apple Park dostane na zoznam najmodernejších a najkrajších kancelárií na svete. Ak ste teda o ňom ešte nepočuli, upriamujeme pozornosť na príbeh o jeho zrode.

Umelé slnko, obscénne legíny a novodobé tábory smrti

Apple Park Zdroj: Apple