Generálne prokuratúry SR a Ukrajiny budú spolupracovať pri konaniach týkajúcich sa trestných činov proti ľudskosti a vojnových trestných činov, ktoré mali byť spáchané v súvislosti s vojenským napadnutím Ukrajiny. Memorandum o spolupráci podpísali v sobotu šéfovia prokuratúr oboch krajín Maroš Žilinka a Iryna Venediktová.

„Na stretnutí, ktoré sa konalo v ukrajinskom Užhorode, sme si vymenili informácie o trestných konaniach, ktoré obe generálne prokuratúry v tejto súvislosti vedú," uviedol generálny prokurátor SR na sociálnej sieti.

Spolupráca musí byť efektívna

Rámec spolupráce dohodnutej memorandom sa podľa Žilinku týka „zabezpečenia efektívnej spolupráce a maximálnej možnej pomoci v trestných konaniach týkajúcich sa medzinárodného ozbrojeného konfliktu na Ukrajine, zhromažďovania a zaznamenávania dôkazov o vojnových zločinoch a porušeniach medzinárodného humanitárneho práva potrebných pre súdne konania, výmeny informácií a vzájomného poskytovania právnej pomoci, vrátane využívania odovzdávania trestných konaní a vydávania osôb".

V hre je aj ubytovanie

Žilinka dodal, že témou rozhovorov bola aj ponuka poskytnutia ubytovacích kapacít rezortu prokuratúry Slovenskej republiky pre kolegov z ukrajinskej prokuratúry a ich príbuzných v rámci humanitárnej pomoci.

Prokurátorka GP začala v utorok (8. 3.) trestné stíhanie pre vojnové zločiny v súvislosti s agresiou ozbrojených síl Ruskej federácie na Ukrajine. Účelom trestného konania je zadokumentovanie dôkazov o vojnových zločinoch, a to predovšetkým od utečencov, ktorí mohli byť ich priamymi svedkami a obeťami.

GP informovala, že v úzkej súčinnosti s Generálnou prokuratúrou Ukrajiny a Eurojustom (Agentúra EÚ pre justičnú spoluprácu v trestných veciach, pozn. TASR). Slovensko sa po Litve, Poľsku, Estónsku a Nemecku stalo ďalšou krajinou EÚ, ktorá pristúpila k trestnému stíhaniu trestných činov proti ľudskosti a vojnových zločinov, ktoré mali byť spáchané v súvislosti s vojenskou agresiou ozbrojených síl Ruskej federácie na Ukrajine.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas rokovania 57. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 8. februára 2022. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Generálny prokurátor Žilinka odkazuje, že neuhne ani o milimeter