Ukrajinský novinár si vynútil odpoveď ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova na dnešnej tlačovej konferencii v Ankare, kde Lavrov rokoval so svojím tureckým náprotivkom Mevlütom Çavuşogluom. Pýtal sa, čo z toho, čo Rusi ukradli na Ukrajine okrem obilia, už tiež rozpredali.

„Čo ďalšie ste už predali?"

Reportér ukrajinskej televízie Muslim Umerov vystúpil vo chvíli, keď mala tlačová konferencia skončiť, so slovami: „Musím vám nutne položiť otázku".

Hoci s tým už protokol nepočítal, Lavrov súhlasil, že odpovie. „Okrem obilia, čo ďalšie z toho, čo ste na Ukrajine ukradli, ste predali? " spýtal sa Umerov.

Lavrov požiadal o zopakovanie otázky a začal s úsmevom protiútok. „Vy Ukrajinci sa stále zaoberáte tým, čo sa dá ukradnúť, a myslíte si, že tak zmýšľajú všetci. Naše ciele na východe Ukrajiny sú jasné, chceme ľudí oslobodiť od neonacistického režimu. My pre obilie žiadne prekážky nevytvárame. Aby mohlo byť vyvezené z prístavov, treba, aby na to dal pán prezident Volodymyr Zelenskyj príkaz, ak ešte niečomu velí, toť všetko. "

Novinárovi nechceli dať slovo

Umerov pracuje pre redakciu ukrajinskej televízie v Istanbule a povedal, že sa počas celej tlačovej konferencie hlásil, aby mohol položiť otázku. „Na konci som pochopil, že ma hovoriť nenechajú, tak som sa rozhodol zvýšiť hlas a riskoval narušenie konferencie, na odpoveď na túto otázku čaká celá Ukrajina," povedal Umerov v rozhovore s agentúrou AFP.

Ukrajinský veľvyslanec v Ankare v piatok obvinil Rusko z krádeží ukrajinského obilia a jeho exportu najmä do Turecka.

AFP napísala, že Lavrov od začiatku ruskej vojny proti Ukrajine vyráža do cudziny málo, bol v Číne, Indii, Alžírsku, Saudskej Arábii a dvakrát v Turecku.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odpovedá na otázky novinárov počas tlačovej konferencie s poľským prezidentom Andrzejom Dudom v Kyjeve v nedeľu 22. mája 2022. FOTO TASR/AP

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy attend a news conference with Polish President Andrzej Duda after their meeting in Kyiv, Ukraine, Sunday, May 22, 2022. (AP Photo/Efrem Lukatsky)
Neprehliadnite

Obilie z Ukrajiny je stále problém, Zelenskyj varuje pred obmedzenými dodávkami na svetový trh