Ukrajinská štátna jadrová spoločnosť Enerhoatom uviedla, že sa jej internetové stránky stali terčom ruských hackerov. Útok podľa nej trval tri hodiny. Nespôsobil významnejšie problémy, uviedol Enerhoatom podľa agentúry Reuters. Spoločnosť utorkový kybernetický útok na svoj web označila za doteraz najväčší od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajine.

„Ruská skupina 'Ľudová kybernetická armáda' podnikla kybernetický útok za pomoci 7,25 milióna botov, ktorí simulovali stovky miliónov zobrazení hlavnej stránky spoločnosti," uviedol Enerhoatom vo vyhlásení. Termín bot je odvodený od slova robot. Je to program, ktorý vykonáva automatizované, opakujúce sa vopred určené úlohy. Boty zvyčajne napodobňujú alebo nahrádzajú správanie ľudí.

Agentúra AFP pripomenula, že hackerský útok prišiel v čase napätia okolo ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorú od marca okupuje ruská armáda. Z okolia zariadenia je v poslednom čase hlásené ostreľovanie, z ktorého sa navzájom vinia Kyjev a Moskva. Enerhoatóm za normálnych okolností túto najväčšiu atómovú elektráreň v Európe spravuje.

Ďalšie dôležité správy

Volodymyr Zelenskyj
Neprehliadnite

Zelenskyj: Katastrofa v Záporožskej elektrárni by ohrozila celú Európu