Sám A. F. Rasmussen na sociálnych sieťach v sobotu sľúbil, že urobí všetko pre podporu bezpečnostných a hospodárskych reforiem a posilnenie vzťahov s EÚ. Situáciu na východe Ukrajiny, kde platí krehké prímerie medzi vládnymi vojskami a proruskými separatistami, označil za „alarmujúcu“. Konflikt si za dva roky vyžiadal viac ako 9 300 mŕtvych.

K ukrajinskému prianiu pripojiť sa k EÚ 63-ročný Dán poznamenal, že to bude vyžadovať uskutočnenie veľmi potrebných reforiem, vrátane posilnenia boja proti korupcii.

A. F. Rasmussen stál na čele NATO v rokoch 2009 až 2014, na čele dánskej vlády bol osem rokov. Ako generálny tajomník ostro odsudzoval ruskú anexiu Krymu a podporu separatistov v Donbase na východe Ukrajiny.

Podľa predsedu zahraničného výboru hornej komory ruského parlamentu Konstantina Kosačova bude bývalý generálny tajomník aliancie na Ukrajine pre P. Porošenka len okrasou. „Nevidím v tom žiadny vojenský či vôbec praktický zmysel,“ usúdil K. Kosačov podľa agentúry TASS.

Ukrajina sa podľa ruského politika chová, ako by zo všetkého najnaliehavejšie potrebovala pútať pozornosť sveta, o čo sa pokúša aspoň známymi menami. Nemyslí si však, že by z A. F. Rasmussena v postavení poradcu ukrajinského prezidenta pramenila pre Rusko nejaká nová hrozba.