Ukrajinský Štátny vyšetrovací úrad len niekoľko hodín pred ruskou inváziou skartoval tajné dokumenty súvisiace s trestným konaním vedeným proti viacerým osobám vrátane niekoľkých prominentov, píše Rádio Sloboda (RFE/RL), podľa ktorého však nie je jasné, či dokumenty zničili preto, aby nepadli do rúk ruských síl, alebo aby zmarili vyšetrovanie.

Aj Porošenko

Skartované materiály sa týkali vyšetrovania bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, oligarchu Viktora Medvedčuka, ktorý je pokladaný za najväčšieho spojenca ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajine, či bývalého šéfa Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) Oleksandra Jakymenka, ktorý v roku 2014 nariadil streľbu do demonštrantov v Kyjeve.

Niektoré z dokumentov, ktoré sa týkali celkovo 140 trestných vecí, boli zničené v Kyjeve, iné previezli do mesta Chmeľnyckyj vzdialeného 350 kilometrov juhozápadne od ukrajinskej metropoly. Skartáciu dokumentov v Chmeľnyckom schválil osobne šéf vyšetrovacieho úradu Olexyj Suchanov. Medzi zničenými materiálmi boli aj dôkazy získané tajným odposluchom.

Je to trestné

Bývalý prokurátor Serhyj Horbatjuk si kladie otázku, prečo došlo k skartácii dokumentov v Chmeľnyckom, aj keď nehrozilo, že ruské sily mesto vyplienia. Ak by aj mesto bolo v ohrození, mali pracovníci vyšetrovacieho úradu dokumenty bezpečne prepraviť ďalej na západ.

„Ak došlo k ich zničeniu, nebolo by to len neoprávnené, ale niekto by musel za zničenie tajných materiálov niesť trestnú zodpovednosť,“ spresnil Horbatjuk.

Ďalšie dôležité správy

lídri skupiny G7 Volodymyr Zelenskyj príhovor rokovanie na zámku Elmau
Neprehliadnite

Ukrajina je ako herečka v nemeckom pornofilme, píše autor životopisu Volodymyra Zelenského