Vysokopostavený turecký predstaviteľ v utorok povedal, že ukrajinské prístavy môže opustiť jedna loď s obilninami denne - ale odvtedy zodpovední zvýšili tento počet lodí na tri denne. V stredu o tom informoval portál britskej televízie Sky News.

Loď s ukrajinskými obilninami vyplávala tento týždeň prvýkrát od ruskej invázie na Ukrajine. Umožňuje to prelomová dohoda medzi Kyjevom a Moskvou, sprostredkovaná Tureckom a OSN. Dohoda zaručuje bezpečnú plavbu takýchto lodí cez vytýčené koridory v zamínovaných vodách okolo ukrajinských prístavov.

Zmierniť krízu

Je to prvý krok v úsilí zmierniť celosvetovú potravinovú krízu a takisto je jednou z mála situácií, keď Ukrajina a Rusko dokázali dospieť k dohode.

V stredu inšpektori z koordinačného centra v tureckom Istanbule skontrolovali náklad lode Razoni, ktorá ako vôbec prvá od začiatku ruskej invázie prepravuje obilniny z Ukrajiny. Predstavitelia Ukrajiny, Ruska, Turecka a OSN zisťovali, či náklad lode spĺňa podmienky v spomínanej dohode. Turecké ministerstvo obrany následne oznámilo, že náklad bol v poriadku a loď sa pripravuje na vyplávanie.

V prístavoch čaká 27 lodí

Nákladná loď Razoni s 26 527 tonami kukurice sa plaví pod vlajkou Sierry Leone a smeruje do Libanonu.

Podľa hovorcu OSN Stéphane Dujarrica čaká na vyplávanie v ukrajinských prístavoch približne 27 naložených lodí, ktoré majú potrebné povolenia.

Ďalšie dôležité správy

KK30 Istanbul -  Koordinačné centrum zložené s predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Turecka a OSN prichádza skontrolovať nákladnú loď Razoni, ktorá kotví pri vstupe Bosporskej úžiny v Istanbule 3. augusta 2022.  Prvá loď nazvaná Razoni s 26.527 tonami obilnín určených pre Libanon zakotvila v utorok okolo 20.00 h SELČ pri vstupe do Bosporskej úžiny z Čierneho mora – teda 36 hodín po vyplávaní z ukrajinského prístavu Odesa. FOTO TASR/AP
A boat with Russian, Ukrainian, Turkish and U.N. officials heads t
Neprehliadnite

Všetko v poriadku. Ukrajinská loď s obilninami sa po kontrole v Istanbule môže plaviť ďalej